Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Krškem za manj birokracije pri delu z Romi


STA, M. M.
29. 5. 2013, 10.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kerinovgrm_ak.jpg
Iz Kerinovega Grma... (ilustrativna slika; foto: A.K., arhiv DL)
kerinovgrm_ak2.jpg
Foto: A.K., arhiv DL

V Mladinskem centru Krško je potekal strokovni posvet predstavnikov centrov za socialno delo (CSD) z območja Dolenjske in Prekmurja ter tamkajšnjih romskih skupnosti. Obe strani sta ob tem poudarili, da bi se morali zavzemati za čim manj birokratski in bolj neposreden odnos pri obravnavi težav Romov ter za obojestransko razumevanje.

Kot je povedala sekretarka skupnosti CSD Darja Kuzmanič Korva, so včeraj skušali predstaviti svoje dvajsetletno delo, pri čemer so opozorili, da je osnovni postopek pri obravnavi posameznikov resda birokratski, vendar pa pri reševanju stisk in težav posameznikov skušajo pristopati čim bolj človeško in iskati rešitve za vsakega od njih.

Skušali so prepoznati primere dobrega sodelovanja med CSD in romskimi skupnostmi kot manjšinami, ki so pogosto izločene in ki se jih pogosto prikazuje zgolj kot izrazite porabnike različnih pomoči. CSD pa so pogosto prikazani zgolj kot posredovalci pomoči in ničesar drugega, je dodala.

Vendar se je ob včerajšnjih številnih predstavitvah zglednega delovanja pokazalo, da so CSD od devetdesetih let prejšnjega stoletja naprej s pomočjo javnih del razvili večje število programov, s katerimi so vstopili v romsko skupnost in z njo vzpostavili dobro sodelovanje.

Tako se predstavniki CSD z Romi pogovarjajo o družinskem življenju in izobraževanju, delavci centrov pa so z njimi v stalnem stiku in jim ponujajo podporo ter pomoč pri reševanju njihovih vsakodnevnih težav.

Vse manj je torej birokracije in vse več približevanja romski skupnosti, je še ugotovila Kuzmanič Korvova.

Po besedah predsednika Zveze Romov Slovenije Jožka Horvata Muca pa si Romi želijo, da bi znali CSD bolj prisluhniti njihovim težavam. Dejal je, da so Romi v preteklosti v CSD naleteli na bolj človeški odnos, danes pa se po njegovih ocenah pri delu z njimi pojavlja vse več birokratizacije in uradnih ovir.

Pristavil je, da so CSD v preteklosti opravili veliko pohvalnega dela, kljub temu pa bi morali tam za delo z Romi zaposlovati izkušene sodelavce, ki poznajo to delo ter Rome, in ne začetnike, kot se po njegovem v CSD pogosto dogaja. Horvat Muc je še opozoril, da se mora Slovenija pripraviti tudi na prihod Romov iz balkanskih držav oz. z območja Hrvaške, ki bo julija postala članica Evropske unije.

Pritisk tamkajšnjih Romov bo vsekakor večji in z njihovim prihodom se bodo povečali tudi socialni in drugi problemi. Glede na to pa bo treba socialni problematiki v Sloveniji nameniti še več pozornosti, je še povedal Horvat Muc.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.