Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Simona Šoštar v knjižnici Senovo


Vili Planinc, Valvasorjeva knjižnica Krško
13. 4. 2015, 09.25
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_dsc_0791__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_DSC_0791 (1)
_dsc_0791.jpg
Arhiv Lokalno.si

V knjižnici Senovo smo že četrtič priredili pogovorni večer z naslovom »Beremo«, na katere vabimo domačine, ki so tako ali drugače povezani s knjigami. V četrtek, 2. aprila, smo ob mednarodnem dnevu knjig za otroke v knjižnici Senovo gostili Simono Šoštar, knjižničarko in učiteljico slovenskega jezika v osnovni šoli XIV. divizije Senovo.

V pogovoru se je spomnila svojih prvih bralnih izkušenj in povedala, da na začetku ni bila ravno knjižni molj. Knjiga, ki je spremenila njen odnos do branja, je bila Moj prijatelj Piki Jakob Kajetana Koviča.

Danes se v šoli z različnimi aktivnostmi trudijo motivirati otroke za branje. Najbolj tradicionalna je bralna značka. Kljub temu, da se zdi, da sodobne tehnologije (internet, računalniki, tablice, »pametni« telefoni…), odvračajo otroke od branja, pa Šoštarjeva pravi, da delež učencev, ki sodeluje v tem bralnem projektu ne upada.

Včasih se kdo od staršev pritoži nad izborom domačega branja, a Šoštarjeva pravi, da je ta predpisan tudi z učnim načrtom, ki nalaga spoznavanje klasikov. Pri bralni znački imajo učenci bolj proste roke, sama podpira tudi branje poljudno-znanstvene literature in priročnikov.

Na šoli med drugim spodbujajo učence tudi k pisanju dnevnika branja, po besedah Bože Ojsteršek, Simonine učiteljice slovenskega jezika v osnovni šoli, je Simonin dnevnik še vedno vzorčni primer vtisov in zapisov o branju. Pri krepitvi bralnih sposobnosti in navad je zelo pomembno tudi družinsko branje, k čemur starše spodbujajo predvsem na roditeljskih sestankih.

Ob ljubezni do branja in knjig se je zdela odločitev za študij slovenskega jezika in bibliotekarstva logična izbira, čeprav ji je bila zelo blizu tudi zgodovina in študij na likovni akademiji. Ljubezen do biblotekarstva in zgodovine je združila v svoji diplomski nalogi, ko je raziskovala najstarejše tiske in druge posebnosti kapucinske knjižnice v Krškem.

K branju Šoštarjeva spodbuja tudi svoje kolege in prijatelje, jim posoja tudi svoje knjige, oni pa o knjigi zapišejo svoje misli, vtise in mnenja.

Zadnje tedne je bila zelo zaposlena z dramskima skupinama, ki delujeta na šoli, s predstavo o Sinjebradcu pa so se uvrstili tudi na regijsko tekmovanje. Zgodbo so otroci sami dramatizirali in domiselno posodobili, pri čemer jim je pomagala domišljija, ki jo učenci bogatijo tudi z branjem.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.