Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

ZEG: Samo 35 do 40 m od daljnovodov je premalo!


B. D. G.
19. 11. 2013, 18.40
Posodobljeno
04. 12. 2013 · 08:40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

daljnovod_bdg_0001.jpg
L. Markelj, arhiv DL
Foto: BDG
daljnovod_lm.jpg
L. Markelj, arhiv DL
(Foto: L. Markelj, arhiv DL)

Potem ko so danes poskusno vklopili v elektroenergetski sistem daljnovod Beričevo – Krško, ki je dolg dobrih 80 km dolg in poteka skozi 10 občin, o čemer smo že poročali, sta Karel Lipič in Zveza ekoloških gibanj (ZEG) poslala javni poziv trem resornim ministrom (za infrastrukturo in prostor, za kmetijstvo in okolje ter za zdravje) in direktorju Elesa. Zveza opozarja na škodljive posege neionizirnih sevanj v življenjski prostor prebivalstva pri novogradnjah in pri obstoječih visokonapetostnih daljnovodih (2x 220, 400kW ) po Sloveniji.

ZEG ugotavlja, da ni bilo nobenih pozitivnih premikov na področju neionizirnih sevanj ob načrtovanih gradnjah visokonapetostnih tras daljnovodov po Sloveniji. Navaja, da je novi direktor Elesa Aleksander Mervar ob uradnem nastopu funkcije 26. oktobra letos govoril o tem, kako se namerava Eles postaviti v središče načrtovanja električnega sistema v Sloveniji ter o načrtovanih dobičkih (letos predvidoma 15,76 milijona), nič pa ni govoril o okoljskih problemih in stotinah občanov, ki dobesedno živijo oz. bodo živeli pod visokonapetostnimi daljnovodi po vsej Sloveniji. ZEG danes kot tipični primer navaja traso daljnovoda Cirkovci–Pince.

»V nobenem primeru v ZEG-u ne bomo pristali na vsiljeno traso 2x400 kV, kjer ne bi bila upoštevana priporočljiva minimalna varna oddaljenost, večja kot 80-100 m na eno stran, skupaj 200 m. Študije EMF Exposure Standards Applicable in Europe and Elsewhere (vir: Eurelectric, marec 2006) pravijo, da okoljsko razvite države postavljajo trase visokonapetostnih daljnovodov 2x 400 kV preventivno vsaj 80 do 160 m od diagonale na vsako stran, skupaj koridor znaša vsaj 200 m. V Sloveniji po zastareli uredbi in pravilniku iz leta 1996 upoštevamo le 35 do 40 m oddaljenosti od objektov!« piše ZEG. Ob tem dodaja, da v okoljsko ozaveščeni Švici velja pravilo oddaljenosti 92 m, v severni Italiji 130 m, Švedski in Nizozemski pa tudi preko 100 m.

Gibanje ZEG zato vztraja, da se v Sloveniji v začetku leta 2014 sprejeme nova zakonodaja na tem področju in zahteva preventivno-varnostno razdaljo 80-100 m, skupaj 200 m od urbanih naselij. »V Sloveniji vlada na tem področju ohlapna in zastarela zakonodaja, ki jo zagovarja elektro 'lobi' in Forum EMS, ki dovoljuje že 36–40 m razdalje od daljnovoda,« pišejo v javnem pozivu.

ZEG vidi kot najboljšo rešitev v občinah Kidričevo, Ormož, Markovci, Gorišnica, Videm, Ljutomer, Beltinci, Črenšovci, Velika Polana in Lendava premaknitev trase daljnovoda. Drugo rešitev vidijo v odkupu objektov in nadomestnih stanovanjskih objektih, tretjo pa v dovolj oddaljenem podzemnem kablovodu. »Pristop Elesa in države je na primeru reševanja NIMBY in NIMET efekta podobnega daljnovoda Krško-Beričevo že pokazal, da se to da,« so še zapisali.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.