Med vrtci v spodnjepodravskih občinah tudi 150 evrov razlike
Primerjava cen v vrtcih spodnjepodravskih občin kaže, da se te med seboj precej razlikujejo, saj se po zakonsko določeni metodologiji ekonomske cene vrtcev oblikujejo glede na stroške dela, storitev in materiala ter stroške živil za otroke.

V vrtcih, ki v manjših občinah praviloma spadajo pod okrilje tamkajšnjih osnovnih šol, ugotavljajo, da stroški naraščajo iz meseca v mesec, a se tega problema za zdaj lotevajo različno: eni z dvigom cen, drugi pa gredo staršem nasproti z »umetnim nižanjem«, kot je slišati pojasnila tistih, ki so cene dvignili, ob koncu proračunskega leta pa nato iz občinskih proračunov pokrivajo nastale primanjkljaje.
Poenotenje cen na državnem nivoju?
Če bi bilo financiranje predšolske vzgoje v domeni države, tako kot je šolske, bi lahko vrtec stal enako za vse, in to od Kopra do Murske Sobote.
»Tako bi bilo najbolje, občine bi to seveda takoj pozdravile, a v obstoječem sistemu to zdaj ni možno. V manjših občinah spadata vrtec in osnovna šola pod streho skupnega zavoda, zato je seveda še toliko bolj nesmiselno, da za ene plačuje lokalna skupnost, za druge pa država, a tako pač je,« pravi Nina Lozinšek, direktorica občinske uprave v Podlehniku. Z njo se strinja tudi trnovski župan Alojz Benko: »Ravnatelj predlaga kadre in cene, na občinskem svetu o tem razpravljamo pol ure, nato pa dvignemo roke, ker tako ali tako nimamo nobenega vpliva, samo plačniki smo.«
Ali so kdajkoli predlagali, da bi bilo na državnem nivoju sistemsko urejeno tako, da bi starši povsod po Sloveniji, seveda glede na dohodninski razred, plačali za vrtec enako, smo vprašali še na Skupnost občin Slovenije, kjer so nam odgovorili, da takšnega predloga niso nikdar podali.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se