Žagar: »Težave zavodov so posledica manjšega financiranja občin«
Slovenjebistriške svetnice in svetniki se bodo na junijski seji seznanili s poročili o delovanju šol, vrtca in drugih javnih zavodov v letu 2015. Problemi zavodov, ne le v Slovenski Bistrici, ampak povsod v Podravju, so si podobni – prostorska stiska in kadrovska podhranjenost.

Na Bistriškem deluje devet osnovnih šol (brez podružničnih). Kot izhaja iz poročil, je skupen problem šol, da so se proračunska sredstva v letu 2015 v primerjavi z letom 2013 zmanjšala za kar 46 % ali več. Tako ravnatelji opozarjajo, da zaradi takšnega stanja v šolah ne morejo izvajati nujnih obnov in nabav računalniške tehnologije, učnih pripomočkov, knjig za potrebe šolske knjižnice ter da izvajajo samo še zares nujna vzdrževalna dela na objektu in opremi, pri čemer so prisiljeni nenamensko koristiti sredstva šolskega ministrstva.
V OŠ Pohorskega odreda, ki pod streho združuje največ učencev, opozarjajo na prostorsko stisko: »Že drugo leto vpisujemo štiri oddelke prvih razredov na matični šoli in en oddelek na podružnici. Prostorska stiska je vse večja. Vsako leto imamo dva oddelka več. Povečano število učencev in oddelkov pa prinaša dokup pohištva, garderobnih omaric in IKT-opreme (projektorji, računalniki). Potreben je dokup didaktičnega materiala za potrebe večjega števila oddelkov.« Prostorska stiska pesti tudi OŠ Gustava Šiliha Laporje, pod njenim okriljem namreč deluje tudi vrtec. »Potrebujemo nov vrtec, saj sta dve igralnici v prostorih šole v 2. nadstropju in nastal je problem požarne varnosti. Novi del šole in telovadnica pa nujno potrebujeta novo energetsko varčno fasado. Stene telovadnice napada plesen, zato jih je nujno zaščititi s fasado. Telovadnica potrebuje tudi varčno razsvetljavo,« je povedala ravnateljica Margareta Voglar. Izpostavila je tudi zmanjševanje kadra zaradi zakona o uravnoteženju javnih financ in ukinitve razpisov za državna in evropska sredstva.
OŠ Minke Namestnik Sonje obiskuje 35 učencev v štirih kombiniranih oddelkih prilagojenega programa devetletne osnovne šole z nižjim izobrazbenim standardom, posebni program vzgoje in izobraževanja obiskuje 17 učencev in program domske vzgoje 13 otrok. »Kot edino oviro, ki jo prepoznavamo v okolju, lahko navedemo še vedno prisotne predsodke družbe o otrocih s posebnimi potrebami, ki pa jih je zaradi angažiranosti delavcev našega zavoda vedno manj,« je kot največji problem izpostavila Klavdija Fridrih. Opozorila je še na težave s financiranjem s strani ministrstva in na dotrajanost stavb.
Vrtec pestita plačilna nedisciplina in pomanjkanje prostorov
Zavod za kulturo (le) slabe 3 % prihodkov iz tržne dejavnosti
Poslovno uspešno leto za Ljudsko univerzo
KTV Slovenska Bistrica odslej pod RIC?
Preberite več v torkovem Štajerskem tedniku!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se