Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Tapiserije iz zapuščine Leslie na ptujskem gradu


Majda Goznik
27. 4. 2022, 21.21
Posodobljeno
28. 04. 2022 · 10:56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Pokrajinskem muzeju Ptuj-Ormož so pripravili cikel predavanj ob 40-letnici delovanja prvega restavratorsko-konservatorskega ateljeja za tekstil v Sloveniji. Le-ta tudi skrbi za muzejsko zbirko tapiserij, ki je v slovenskem prostoru unikatna, zato je še posebej dragocena. V ciklu predavanj pod naslovom V preplet niti vtkane zgodbe bodo javnosti predstavili posamezne dele zbirke in skrb za tovrstno dediščino. Na prvem predavanju je dr. Marjeta Ciglenečki, pobudnica ustanovitve ateljeja, predstavila tapiserije iz zapuščine Leslie na ptujskem gradu.

1650892919_cg_marjeta_ciglenecki_predavanje_2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ptujski restavratorski atelje za tekstil ima kompetentno ekipo, vodilno za vprašanja o varovanju tekstilne dediščine, ki jo že od leta 1990 vodi dr. Eva Ilec. Od leta 2000 imajo ptujske tapiserije status nacionalno pomembne zbirke, je še posebej poudarila.

Ptujski muzej hrani dve seriji tapiserij, ki so nedvomno najpomembnejši in najkakovostnejši del historičnega tekstila, kar ga hranimo v Sloveniji, hkrati pa deset ptujskih tapiserij sodi v sam vrh evropske produkcije umetniškega tkanja, kakršno je potekalo v manufakturah v Bruslju v 16. in 17. stoletju. Tapiserije so zapuščina rodbine Leslie, ki je ptujski grad posedovala od leta 1656 do leta 1802, ko je umrl zadnji moški iz rodbine. Za njimi so grad z opremo vred podedovali Dietrichsteini, leta 1873 pa je prešel v last Herbersteinov, ki so ga imeli v lasti do konca druge svetovne vojne.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.