Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Podravje – Voda za namakanje iz dravskega kanala kontaminirana!


Štajerski Tednik
25. 5. 2017, 21.58
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Razlog za onesnaženje so fekalije. Bo inšpekcija ugotavljala njihov izvor? Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je pred dnevi izdalo obvestilo o prekoračenih vrednostih bakterije Escherichia coli (E.coli) v vodi v dravskem kanalu. Na MKGP so pojasnili, da so vir onesnaženja neurejene kanalizacije ali odplake iz kmetijskih gospodarstev. Podoben odgovor smo prejeli tudi od Dravskih elektrarn Maribor: »Onesnaženje z bakterijo E.coli lahko povzroči slabo delujoča čistilna naprava ali drug onesnaževalec ob reki Dravi.«

1495726903_cg_naslovnica_41_2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Bakterija E.coli je naravno prisotna v črevesju ljudi in živali, v okolje se izloča s človeškim oz. živalskim blatom. Najdemo jo v fekalijah, ki so tudi najverjetnejši razlog za onesnaženje v reki Dravi. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano Maribor je v vzorcih vode ugotovil presežene mejne vrednosti prisotnosti bakterije. Vzorčili so 8. maja na črpališču namakalnega sistema Miklavž na Dravskem polju, ki je vzdolž reke prvi namakalni sistem na dravskem kanalu. MKGP je pridelovalce in lastnike namakalnih sistemov z dopisom obvestilo, naj glede na kmetijski pridelek opredelijo način namakanja in morebitna tveganja, po potrebi pa tudi ustrezno dopolnijo ali spremenijo proizvodne in higienske prakse. Za sadje in zelenjavo, ki se ju uživa sveža, je za zalivanje, če pride voda v stik s plodom, dovoljena mejna vrednost prisotnosti bakterije 100 CFU/100 ml vode. Ob vzorčenju 8. maja je bila ugotovljena prisotnost bakterije 4.600 CFU/100 ml vode! Presežena je bila torej za 46-krat, za določene druge primere pa štirikrat. Glede na to, ali se pridelek uživa svež ali termično obdelan, ali raste v zemlji ali nad zemljo in ali se ga med zalivanjem škropi ali zaliva pri tleh, so mejne vrednosti prisotnosti bakterije E.coli različne.

MKGP je šele v letošnjem letu začelo vzorčiti vodo, ki služi namakanju. Pred tem teh kontrol – monitoringa kakovosti vode – ni izvajalo. V mesecih od aprila do septembra bodo vzorčili enkrat tedensko, oktobra, novembra, decembra in marca pa enkrat mesečno. »Vsebnost bakterije E.coli v vodi zelo niha, kar je odvisno predvsem od količine padavin, pretočnosti vodnega vira in temperatur. Na podlagi enega vzorca ne moremo izpeljati realnih zaključkov o stanju vodnega telesa oziroma njegovem onesnaženju z omenjeno bakterijo. Ministrstvo je do sedaj prejelo rezultate osmih meritev. MKGP ni odgovorno za vodo v namakalnih sistemih. Prav tako nismo zavezani k monitoringu vode za namakanje, ampak je ta zaveza na ravni posameznega uporabnika ali upravljavca namakalnega sistema.

Kdo bo pridelovalcem pokril nastalo škodo

V Ormožu in Gorišnici na namakalnem sistemu 60 kmetij

Onesnaženje je lahko vzrok izbruhov okužb in zastrupitev

Voda iz kanala Drave tudi v vodovodni sistem

Država odgovornost elegantno prevalila na pridelovalce

Slovenija – raj za okoljski kriminal

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.