V bioplinarni Ormož iztekla voda, onesnažena s težkimi kovinami
Iz skladišča odpadkov ormoške bioplinarne je v začetku junija iztekla onesnažena odpadna voda, so danes sporočili z Občine Ormož.

Kot je razvidno iz poročila NLZOH, ki so ga posredovali, tekočina predstavlja resno nevarnost za okolje in vodne ekosisteme. Na občini napovedujejo dodatne ukrepe za boj proti onesnaževanju bioplinarne.
Ob dolgi izpostavljenosti nevarno za zdravje
Mobilna enota ekološkega laboratorija Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) je intervencijo zaradi izlitja snovi opravila 11. junija. Kot so na NLZOH zapisali v poročilu, so vzorce snovi odvzeli iz drenažnega jaška in s površine cestišča.
Analize kažejo na onesnaženje, ki znatno presega običajne mejne vrednosti za zakonsko določene parametre. "Zaznane koncentracije težkih kovin, kot so arzen, baker, cink, svinec in krom, predstavljajo okoljsko tveganje, saj lahko ob dolgotrajni izpostavljenosti vplivajo na talne in vodne ekosisteme ter zdravje ljudi," so navedli.
Neobdelana ali nezadostno očiščena odpadna voda
"Posebej zaskrbljujoče so izjemno visoke vrednosti amonijevega dušika ter kemijske in biokemijske potrebe po kisiku, ki kažejo na prisotnost večjih količin organskih snovi v odpadni vodi. Te snovi lahko povzročijo hipoksijo v vodnih okoljih, kar vodi v pogin vodnih organizmov," so zapisali.
Oba vzorca sta po navedbah NLZOH izkazala tudi zelo visoko akutno toksičnost za vodne bolhe, kar pomeni neposredno ogroženost vodnih ekosistemov tudi pri kratkotrajni izpostavljenosti. "Glede na vonj, barvo in fizične lastnosti snovi lahko sklepamo, da gre za neobdelano ali nezadostno očiščeno odpadno vodo iz skladišča odpadkov bioplinarne, ki ni bila ustrezno zadržana oziroma obdelana pred izpustom v okolje," so navedli.
Priporočili so takojšnje sanacijske ukrepe na območju izliva, dodatne preiskave tal in podtalnice na širšem območju, uvedbo rednega nadzora iztokov iz skladišča odpadkov bioplinarne, oceno varnostnih in tehničnih ukrepov za preprečevanje podobnih dogodkov v prihodnje ter obveščanje pristojnih inšpekcijskih služb za uvedbo postopkov skladno z zakonodajo.
Voda iztekla že marca
Kot so zapisali na občini, so takoj po prejemu poročila NLZOH podali prijavo ustreznim organom, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter agencijo za okolje pa pozvali k ukrepanju.
Poudarili so, da si ves čas prizadevajo, da bi z ukrepi preprečili škodljive vplive bioplinarne na okolje. V prihodnjih dneh bodo poskrbeli za dodatne aktivnosti, ki jim jih omogoča zakonodaja, so napovedali.
Onesnažena voda je iz bioplinarne iztekla tudi konec marca. Sledil je izredni nadzor okoljskega inšpektorata, ki je sicer v minulih letih upravljavcu bioplinarne že naložil več ukrepov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se