Nova šolska zakonodaja: Vzgojnih opominov ne bi več izbrisali
Vsaka osnovna šola ima svoje interne pravilnike, v katerih so opredeljeni različni vzgojni ukrepi v primeru kršitev učencev, kot so nasilje, uničevanje stvari, neprimerno ravnanje s hrano, neopravičeni izostanki od pouka, uporaba mobilnega telefona, kraja itd.

Vzgojni ukrepi se lahko močno razlikujejo, od ustnega opozorila učitelja, obvestila staršem, pogovora z učencem, poravnave škode, pomoči hišniku, podaljšanja rediteljske obveznosti, pisnih opominov učitelja, razrednika ali učiteljskega zbora, do številnih drugih ukrepov. Ko vse to ne prinese želenih rezultatov, lahko učencu izrečejo administrativni vzgojni opomin v skladu z Zakonom o osnovni šoli.
Po treh opominih prešolanje
Predlog novele Zakona o osnovni šoli med drugim prinaša pomembne spremembe glede vzgojnih ukrepov in izrekanja opominov. Učitelj bi lahko učenca, ki ovira pouk ali ogroža sebe in druge, začasno odstranil iz razreda ter mu omogočil alternativno obliko pouka.
Vzgojni opomin bi se podaljšal na 12 mesecev, kar pomeni, da bi veljal tudi v naslednjem šolskem letu, ne pa, da se s koncem šolskega leta izbriše kot velja zdaj.
Če bi učenec prejel tri vzgojne opomine ali ne bi sodeloval pri vzgojnih dejavnostih, bi ga šola lahko prešolala brez soglasja staršev ali mnenja CSD. Ugovor staršev bi bil mogoč le na vzgojni opomin, ne pa na celotno vzgojno delovanje šole, prav tako pa ne bi mogli več zahtevati inšpekcijskega nadzora.
Ravnatelji opozarjajo na pomanjkljivosti
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se