Ljudje na slovensko hrvaški meji navdušeni nad koncem razdvajanja in ograj
Prebivalci haloških občin ob južni meji pozdravljajo padec schengenske meje. Po njihovih besedah bo prehajanje meje odslej veliko lažje in hitrejše, prebivalci ene in druge strani pa se bodo med seboj lahko bolj povezali. Pričakujejo tudi več medsebojnega sodelovanja na številnih področjih življenja. Prehajanje meje bo na obmejnih delih verjetno intenzivnejše.

V občini Zavrč so se ljudje zelo težko navadili na to, da državne meje več ne smejo prehajati tam, kjer so jo leta in leta. Prav zato je bilo tam veselje in navdušenje ob padcu schengenske meje še toliko večje. Ob tem zgodovinskem dogodku so pripravili svečanost, na kateri se je zbralo več sto prebivalcev občin Zavrč in Cestica.
Na Mejah nekoliko več prometa
Tudi v kraju Meje v občini Cirkulane se bodo lahko odslej prebivalci svobodno gibali. Gre namreč za območje, kjer se ceste prepletajo med Hrvaško in Slovenijo, do nekaterih slovenskih domov pa ni mogoče priti drugače kot po hrvaškem ozemlju. Večina ljudi je imela maloobmejne prepustnice, na večjo prisotnost policije, pa tudi kamere, so se sčasoma privadili.
Po besedah Mitje Arbeiterja z Mej, ki je tudi občinski svetnik, večjih težav na tem območju ni bilo. So pa večkrat mimo njihovega doma prišli ilegalni prebežniki, ki pa niso nikogar ogrožali. Več nevšečnosti so imeli njegovi sosedje, malo naprej po cesti, ki je malo slovenska in malo hrvaška. »Mi smo morali vsak obisk najaviti s klicem na policijsko postajo Gorišnica. Več je bilo tudi policijskih kontrol, kar je bilo malo neprijetno. Pred leti smo imeli težave tudi z dostavo paketov, k nam nekateri dostavljavci sploh niso vozili,« je povedal Peter Kelc z Mej.
Tudi prebivalci ormoških obmejnih vasi zadovoljni
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se