Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ptuj: „Neoznačena postajališča niso legalna!“


Dženana Kmetec
29. 9. 2019, 05.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na območju Mestne občine Ptuj je 118 registriranih avtobusnih postajališč. Še vedno pa je veliko neoznačenih mest, ki se uporabljajo za vstop in izstop potnikov. Številni (predvsem šolarji) praktično vsakodnevno tehtajo, kaj je bolj (ne)varno: čakati avtobus na neoznačenem mestu ali hoditi po prometni cesti brez pločnika do označenega postajališča. Težke odločitve pa morajo sprejemati tudi vozniki avtobusov, ki – kljub temu da postajališče ni označeno – nemalokrat dovolijo potnikom vstop in izstop. Seveda z dobrim namenom, pa vendar je tveganje, ki ga prevzemejo nase, veliko.

1569687691_cg_postajalisce.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Šolska avtobusna postajališča v Mestni občini Ptuj so bila registrirana leta 2004 in takrat vsa tudi jasno označena. Zdaj so se na posameznih območjih četrtnih skupnosti pojavila nova stojišča za avtobuse. Kako in kdaj so se začela uporabljati, ne ve nihče, očitno pa so za potnike potrebna.

Pristojna komisija mora zdaj preveriti stanje na terenu in določiti lokacije avtobusnih postajališč na lokalnih cestah. Postajališča morajo izpolnjevati tehnično-prometne pogoje; med drugim ne smejo predstavljati nove nevarnosti ali vplivati na preglednost, opremljena morajo biti s prometno signalizacijo in stojišči.

„Koliko postajališč na območju občine je takšnih, ki so nastala po letu 2004, ne vemo, ocenjujemo pa, da jih je vsaj deset,“ pravi Franc Kozel, predsednik ptujskega Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, ter dodaja: „Vsekakor niso legalno vzpostavljena, saj komisija, ki jo vodi svetovalec ptujske občine Aleš Gregorec, tega ni odobrila. Niti eno avtobusno postajališče, ki ni primerno označeno, ne sme biti v uporabi, saj je lahko zelo nevarno.“ Na to so opozorili tudi prevoznike javnih linijskih in šolskih prevozov.

Dejstvo je, da bi na mestih, kjer se avtobusi ustavljajo, morala biti označena postajališča, a kot pravijo na ptujski občini, se ustavi pri dolgotrajnih postopkih in pomanjkanju denarja. Označitev pokritega postajališča skupaj s preplastitvijo asfalta in utrditvijo bankine na Štukih je stala neverjetnih 100.000 evrov.

Občina pozvala ministrstvo, da postajališča uredi na državnih cestah

Dve postajališči na cestah v Novi vasi in Grajenščaku

Kdo je pristojen za določitev postajališč

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.