Si Ptuj sploh lahko privošči EPK?
Čeprav načelna politična podpora o kandidaturi Ptuja za projekt Evropske prestolnice kulture 2025 obstaja, je dejstvo, da je v ozadju slišati številne pomisleke, ki jih posamezniki bodisi ne želijo bodisi ne upajo javno izraziti. Ti se v prvi vrsti nanašajo na finančno konstrukcijo projekta, za katerega bi občina do leta 2027 morala zagotoviti več kot 5,8 milijona evrov le za programski del, plače, trženje ... Marsikomu se zato porajajo vprašanja: ali si mesto to sploh lahko privošči, bo zaradi tega manj (ali več) infrastrukturnih investicij, kakšne so naše prioritete in kaj bomo pridobili s tem naslovom. Sodeč po prijavni knjigi bo ta projekt z vidika poslovanja težak 21,7 milijona evrov, pri tem so planirana tudi sredstva drugih občin v regiji, s čimer te še niso seznanjene ...

Na razpis za naziv Evropske prestolnice kulture za leto 2025 (EPK) se je prijavilo šest slovenskih mest, od tega so se štiri (Ljubljana, Nova Gorica, Piran in Ptuj) uvrstila v drugi krog. Vse kandidatke imajo do jeseni čas, da dopolnijo svoje prijave, končni izbor pa bo opravljen decembra letos. Zraven slovenskega bo izbrano še eno nemško mesto, postopek izbire poteka sočasno z našim.
Edino slovensko mesto, ki je doslej nosilo naslov EPK, je Maribor, ki je projekt leta 2012 izvedel s petimi partnerskimi mesti. Med drugim s Ptujem. A tokrat so zadeve precej drugačne, saj je ptujska občina podala samostojno prijavo, s podporo ostalih občin v Spodnjem Podravju. Ena primarnih nalog naj bi namreč bila povezati regijo.
Račun brez krčmarja
Bodo prispevale tudi sosednje občine?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se