Bodo direktorja muzeja lahko imenovali kljub neurejenemu odloku?
Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, ki velja za osrednjo regijsko kulturno ustanovo, je pred imenovanjem direktorja za nov mandat. Prijavo za delovno mesto sta oddala dva kandidata, zastavlja pa se vprašanje, ali bo imenovanje legitimno, saj ustanovitveni akt zavoda (odlok) pravno ne stoji.

V vodstvu ptujske mestne občine, ki je soustanoviteljica zavoda, na njenem območju ima zavod tudi sedež, so navedli, da neurejeni ustanovitveni akti niso ovira na poti do imenovanja direktorja. »Postopek imenovanja direktorja podrobno določa veljavni Odlok o ustanovitvi javnega zavoda Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož. Če ureditev v odloku ni ustrezna, se uporablja nadrejena zakonodaja, v tem primeru Zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki v šestem odstavku 36. člena določa: »Če ima javni zavod poleg ustanovitelja tudi soustanovitelje, izpelje postopek imenovanja ustanovitelj, kjer ima javni zavod svoj sedež. Za imenovanje direktorja je potrebno soglasje soustanoviteljev, ki zagotavljajo več kot polovico javnih sredstev za delovanje javnega zavoda.« Soglasje občine soustanoviteljice, ki teh sredstev ne zagotavlja, oz. občine, ki je izstopila, ni potrebno,« so razložili v kabinetu županje mestne občine Ptuj Nuške Gajšek.
Ptujčani si želijo čimprejšnji dogovor
Imenovanja direktorja ptujsko-ormoškega muzeja je sicer glede na ostala imenovanja v javnih zavodih specifično. Ne imenuje ga svet zavoda, kot je to običajna praksa, temveč občine soustanoviteljice.
»Na podlagi javnega razpisa po predhodnem mnenju sveta zavoda in strokovnega sveta zavoda, za dobo petih let,« so pojasnili na ptujski občini. »Če svet zavoda in strokovni svet v roku 30 dni ne podata mnenja, se šteje, da je mnenje pozitivno. Mnenje sveta zavoda pri imenovanju direktorja ni zavezujoče. Na podlagi navedenega lahko zaključimo, da postopek imenovanja direktorja teče transparentno in v skladu z veljavno zakonodajo.«
Glede zagate z ustanovitvenim odlokom, pogodbo in aneksi o financiranju muzeja po izstopu občine Središče ob Dravi v vodstvu ptujske občine pravijo, da si za ureditev razmer prizadevajo že dalj časa.
»V skladu s sodbo Višjega sodišča je izstop veljaven, zato menimo, da bi morale občine soustanoviteljice ustrezno pristopiti k spremembi odloka. Ker so se občine same odločile za soustanoviteljstvo, to vključuje tudi prevzem finančnih obveznosti – če ena izstopi, njen delež prevzamejo druge. Kako si bodo delež porazdelile, je njihova odločitev, si pa želimo, da do dogovora pride čim prej,« so poudarili.
Odgovor iz Ormoža še čakamo
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se