Čez leto dni bomo tudi tekstil zbirali ločeno – in plačevali?
Dejstvo, da so tekstilni izdelki v sodobnem času poceni in da se je njihova proizvodnja v zadnjem desetletju in pol podvojila, močno vpliva na količino odpadkov. Evropska unija je zato tudi na tem segmentu ločevanja odpadkov sprejela nove ukrepe, ki se bodo morali kmalu uveljaviti tudi pri nas.

Možnosti, kam z rabljenimi tekstilnimi izdelki, ki jih več ne potrebujemo ali želimo, je nekaj, a preveč oblačil in drugega še vedno konča v mešanih komunalnih odpadkih. Zabojniki Humane, ki za marsikoga predstavljajo najenostavnejšo rešitev, so praktično vedno prepolni. Ogromni kupi tekstila so pogosto tudi ob zabojnikih, očitno namreč predvidene kapacitete ne dosegajo realnih potreb, vsaj na Ptuju ne. Na območju MO Ptuj so zabojniki postavljeni na devetih lokacijah: na Osojnikovi pri trgovini Tuš, Potrčevi in Slovenskogoriški cesti ob poslovalnicah trgovin Mercator, pred Platano na Potrčevi cesti, na Dornavski cesti pri centru Deta, na Volkmerjevi cesti 2, na Ormoški cesti pri Supermestu in v Budini v Belšakovi ulici. Humana ima sicer po Sloveniji postavljenih skoraj 500 zabojnikov. Možnost predaje tekstila, a le uporabnega in ohranjenega, nudijo tudi v Karitasu in Rdečem križu. Sprejemajo ga tudi v društvu Ars vitae za potrebe stanovalcev Kamre ter še v nekaterih drugih humanitarnih organizacijah. Pogosto so sicer tudi kapacitete humanitarnih organizacij prepolne, zato dodatnih tekstilnih izdelkov občasno ne sprejemajo.
Bo cena ravnanja z odpadki naslednje leto še višja?
Zelo verjetno bo dodatna širitev nabora odpadkov za ločevanje vplivala tudi na višjo ceno ravnanja z odpadki, saj bo šlo za dodatno delo in obremenitev izvajalca teh storitev.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se