Bodo smeti za občane po izgradnji sežigalnic cenejše?
Po dolgoletni stagnaciji je vlada s sprejetjem Uredbe naredila korak k reševanju vprašanja sežigalnic komunalnih odpadkov. Čeprav imamo v državi sedem sežigalnic, smetarji glavnino odpadkov odpeljejo na sežig v tujino. Sežig odpadkov doma naj bi znižal pritisk na cene. Bodo te za uporabnike res nižje?

»Vsekakor se bo zmanjšal pritisk na ceno sežiga oziroma bo tveganje priprave eleborata manjše in časovno stabilnejše. Glede na ceno sežiga v tujini in manjše logistične stroške bi morala biti cena nižja,« razmišlja direktor Komunalnega podjetja Slovenska Bistrica Maksimilijan Tramšek. V občinskem podjetju Javne službe Ptuj, ki ga vodi Alen Hodnik, v regulativo stroškov navzdol niso tako prepričani. »Odgovor je v tem trenutku težko podati, saj bodo cene odvisne od stroškov izgradnje infrastrukture in količine odpadkov, ki bi bila potrebna, da bi lahko odgovorili na vprašanje o nižjih stroških prevzema.«
Do izgradnje sežigalnic še deset let
Za gradnjo sežigalnic nenevarnih (komunalnih) odpadkov sta interes izrazili mestni občini Ljubljana in Maribor. Sežig odpadkov bo urejen kot gospodarska javna služba. Po eni strani bosta napravi skrbeli za izničenje odpadkov, po drugi bosta koristni tudi za pridobivanje elektrike in toplote za daljinsko ogrevanje v obeh mestih. Oba sogovornika, tako Tramšek kot Hodnik, menita, da bo do izgradnje sežigalnic minilo še desetletje časa.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se