Zelena energetska lopovščina
Številne občine so v proračune za leto 2024 umestile postavitev sončnih elektrarn na javne zgradbe, saj se nadejajo tudi do 85 % sofinanciranja. Z vidika proizvodnje električne energije so tovrstne investicije dobrodošle in potrebne. Kaj pa z vidika prihrankov? »Mislim, da je treba povedati, kakšna lopovščina se tukaj dogaja,« pravi vedno neposreden Maksimiljan Tramšek, direktor Komunale Slovenska Bistrica.

Komunala, ki s pitno vodo oskrbuje prebivalce občin Slovenska Bistrica, Makole, Oplotnica, del občine Rače-Fram ter Kidričevo, skrbi za čiščenje in odvajanje dela odplak ter izvaja javno službo odvoza in obdelave odpadkov, letno porabi 1.900 megavatov energije, posledično električno energijo kupujejo v skladu z zakonom o javnem naročanju.
Na razpis Komunale se je odzval en dobavitelj. Tako letos električno energijo kupujejo po 193 evrov za megavatno uro, prihodnje leto bodo za enako količino energije odšteli še štiri evre več. Strošek električne energije so želeli znižati s sončnimi elektrarnami in s prodajo ali prerazporeditvijo viškov proizvedene energije, saj na eni sončni elektrarni porabijo 90 % proizvedene energije, na drugi vsega 30 %. S prerazporeditvijo viškov energije na največja odjemna mesta (vodarna, črpališče Šikole, čistilne naprave …) niso bili uspešni.
Za nakup 193 evrov, za prodajo 35 evrov?!
»Ob tem nam je dobavitelj, ki nam prodaja električno energijo po 193 evrov za megavatno uro, ponudil odkupno ceno v višini 35 evrov za isto količino. Toliko o tej zeleni okoljski zgodbi.« Enak dobavitelj je torej za odkupno ceno viškov ponudil petkrat nižjo ceno od cene, ki jo sam zaračunava!
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se