Ptuj : Za plače v zavodih, brez vrtca, dobrega 1,6 milijona evrov
Tekoča poraba občinskega proračuna je iz leta v leto višja, kar posledično pomeni manj investicij. V lanskem letu je mestna občina Ptuj zgolj za plače zaposlenih v javnih zavodih namenila več kot 1,6 milijona evrov in še skoraj 2,8 milijona evra za plače delavcev v Vrtcu Ptuj. Gre za izjemno velik zalogaj. S tem argumentom na občini uvajajo nekatere organizacijske spremembe, ki so najbrž šele začetek varčevalnih ukrepov.

Združevanje treh javnih zavodov pod eno streho bo na samem začetku pomenilo dve direktorski plači manj, kasneje naj bi bil učinek še na drugih postavkah. Okvirni izračun je pokazal, da bi dejstvo, da bo zdajšnje tri zavode vodil en sam direktor, letno lahko predstavljalo približno sto tisočakov prihranka. Lani je skupna bruto plača direktorja Zavoda za šport znašala 40.590 evrov, direktorja Centra interesnih dejavnosti Ptuj pa 38.979 evrov. Nekoliko nižja je bila plača direktorice Zavoda za turizem Ptuj, in sicer dobrih 34.000 evrov. Pri tem gre za bruto zneske (bruto 2, prevoz, prehrana, premija, regres) in ne neto izplačila. Pa vendar je to denar, ki ga je občina porabila za te tri zaposlitve. Okvirni letni prihranek, ki ga prinese združevanje, torej znaša okrog 80.000 evrov.
Plače v javnih zavodih ostajajo ogromen strošek proračuna
Stroški plač zaposlenih v javnem sektorju v zadnjih letih dejansko predstavljajo veliko breme za občine, ki plačujejo odločitve in kompromise, ki jih sindikati dosežejo z vlado.
V letu 2022 je Mestna občina Ptuj neposredno za plače zaposlenih v javnih zavodih namenila 1.627.868 evrov, Vrtcu Ptuj v okviru financiranja za plače zaposlenim pa okrog 2.784.000 evrov, skupaj torej zgolj na teh dveh postavkah 4,4 milijona evrov.
V to niso vštete plače zaposlenih v občinski upravi, kar naj bi letos občino stalo okrog 2,5 milijona evrov.
V preostalih zavodih, katerih (so)ustanoviteljica je MO Ptuj, je zgolj za plače tam zaposlenih v letu 2022 namenila kar 1,1 milijona evrov; skupno z omenjenimi tremi zavodi, ki jih zdaj združuje, torej 1,6 milijona evrov. V tem kontekstu je prihranek z združitvijo treh zavodov, okrog 80.000 evrov, res komaj omembe vreden, saj znaša 5 % skupnih stroškov za plače – brez stroška plač za vrtec.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se