Ogrevanje javnih zavodov: Najbolj potratni sta ormoška in ptujska bolnišnica
Ob začetku kurilne sezone je veliko pozornosti javnosti pritegnila napoved enega izmed distributerjev električne energije o dvigu cen. Sprva je izgledalo, da se bo sprožil energetski cenovni cunami, a se je v naslednjih dneh situacija nekoliko umirila. Med ljudmi je bilo čutiti negotovost in zaskrbljenost, saj cene električne energije in energentov vplivajo na vsa področja življenja, od zasebne potrošnje do poslovanja gospodarstva in javnega sektorja.

Dvig cen energentov bi že v letošnji sezoni nedvomno pomenil višje stroške ogrevanja, ki so tako ali tako visoki. Zanimalo nas je, koliko za ogrevanje v sezoni porabijo nekateri največji javni zavodi v regiji.
SB Ptuj: 241.000 evrov
V Splošni bolnišnici (SB) Ptuj ogrevajo 17.530 m² površin, vključno s kovid šotorom in prostori tehnične službe. Temperature prostorov vzdržujejo med 22 in 23 °C, ogrevanje je daljinsko, iz kotlovnice Javnih služb (JS) Ptuj. V letu 2020 je strošek ogrevanja znašal dobrih 241.000 evrov. Da bi sistem ali vir ogrevanja spreminjali, trenutno ne razmišljajo, so povedali v SB Ptuj. So pa dodali, da če bi se ponudila možnost energetske sanacije, bi to bilo na nekaterih stavbah bolnišnice smiselno izvesti.
ŠC Ptuj: 219.000 evrov
Velik potrošnik toplotne energije je tudi Šolski center (ŠC) Ptuj. Direktor Oton Mlakar je pojasnil, da ogrevajo 16.700 m². Enako kot bolnišnica so tudi centralne stavbe ŠC Ptuj na Volkmerjevi cesti priključene na sistem daljinskega ogrevanja JS. Objekte na Vičavi, Turniščah in Grajenščaku ogrevajo s pečmi na plin. Temperatura, ki jo vzdržujejo v zimskem času, je v objektih med 20 in 22 °C. V predlanski kurilni sezoni (2019/20), torej v predkoronskem obdobju, ko so bile šole normalno odprte, so v ŠC Ptuj za ogrevanje porabili 219.000 evrov.
Gimnazija Ptuj: 52.000 evrov
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se