Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V spomin plemenitega dejanja Jožeta Povšeta iz Zagrada


Franci Kocjan
17. 7. 2013, 09.55
Posodobljeno
18. 07. 2013 · 11:28
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

zagrad_001.jpg
Arhiv Lokalno.si
zagrad-001
zagrad_004.jpg
Arhiv Lokalno.si
zagrad_012.jpg
Arhiv Lokalno.si

Na občnem zboru marca 2013 so člani TD Zagrad sprejeli sklep, da letos za občinski praznik odkrijejo spomenik na mestu resničnega dogodka pred 69. leti v Zagradu. Ta dogodek je tako plemenit in je edino pravilno, da ga ovrednotimo in vklešemo v kamen na vpogled in razmislek vsem Slovencem in širše. Upravni odbor TD Zagrad se je preimenoval v odbor za postavitev spomenika.

Konec maja so stekle priprave in v začetku junija so člani Društva Most iz Ajdovščine zaklesali v dolenjski kamen. Kamniti elementi so nastajali izredno tankočutno v iskrenem duhu takratnega plemenitega dejanja in spomenik je tako še lepši.

Ko boste obiskali Zagrad, postojte še pred kamnitim spomenikom, v katerem je vklesan ta resnični dogodek.

Pomladi leta 1944 je do zob oborožena kolona približno sto Nemcev šla iz Šentjerneja skozi Škocjan in Zagrad v Tržišče. V vasi Zagrad je tisto pomlad, leta 1944, skupina mladih partizanov pripravljala napad na nemško kolono. Streljanje bi bilo za vaščane usodno, brez dvoma bi se Nemci maščevali, požgali vas in pobili vaščane. V vaščane je zarezal krčevit strah, vedeli so namreč, da jih čaka strašna usoda. Takrat pa je 51-letni Jože Povše, skromen, dobrosrčni mož, brez pomislekov in oklevanja ponudil sebe za žrtev. S sklenjenimi rokami je kleče prosil partizane rekoč: »Če že morate streljati, ustrelite mene in nikar ne streljajte na kolono.« Na njegovo prošnjo so se partizani umaknili, kolona Nemcev je šla skozi vas in Zagrad je ostal zaradi izredno plemenitega in srčnega dejanja nedotaknjen in vsi vaščani živi.

To plemenito dejanje Jožeta Povšeta (1896-1974) sta takrat pospremila še dva sovaščana – Jože Kocjan (1896-1977), za drugega pa nismo prepričani, kdo je bil.

Spomenik je zasnovan kot skromnost in preprostost, ki mu je zrastla duhovna vrednost v tistem trenutku, ko je Jože Povše pokleknil pred puškine cevi in sklenil roke. Vse to se bere v kamnu in potem se peterokraka zvezda prevesi v smeri severa, kamor so se partizani tudi umaknili. Po levi strani pa so vklesane stopinje nemške kolone, ki gre skozi vas in hudo je šlo mimo. Tu se vidi pravo domoljubje. Mož plemenito daruje sebe za dom - vsa vas je njegov dom, za domače - vsi vaščani so njegovi domači in za domovino, kajti Zagrad je tu že skoraj 1000 let, in sicer odkar je prvič imenovan leta 1074.

Prepričani smo, da bo ta spomenik preprostemu, skromnemu, plemenitemu možu iz tistih hudih časov, ki je bil doma v Zagradu in živel z družino od svojega dela na skromni kmetiji, združeval in delil duha miru in življenja. Prepričani smo tudi, da bo ta spomenik z izražanjem plemenitosti več kot Dražgoše, kajti tam se je tudi prosilo v enaki grozi in strahu, pa niso bili uslišani in se je sejala smrt. V Zagradu pa se je v tistih hudih časih zgodilo življenje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.