So prostovoljnemu gasilstvu v današnji obliki šteta leta?
Več kot 190.000 slovenskih gasilcev in gasilk je v začetku maja praznovalo mednarodni dan gasilcev, številni pa so se zbrali še na florjanovo nedeljo, zavetnika gasilcev in priprošnjika proti požarom in povodnji. Čeprav je torej po podatkih Gasilske zveze Slovenije skoraj vsak 11. državljan član prostovoljnega gasilskega društva, pa mnogi gasilci ocenjujejo, da je prostovoljno gasilstvo pred temeljnim izzivom, to je izziv obstoja.

Predsednik žetalskega gasilskega društva Nejc Sakelšek, ki je sicer izjemno aktiven in zavzet gasilec ter predstavnik mlajše generacije, je prostovoljnemu gasilstvu, v obliki, kot ga poznamo sedaj, pripisal še največ 10 do 15 let. Tudi vodja gasilske mladine v GZ Videm Matjaž Klasinc je pritrdil njegovi oceni. Zakaj?
Medtem ko družba na eni strani zahteva in pričakuje vsakokraten in prostovoljen odziv gasilcev (tehnična pomoč, prvi posredovalci, pomoč ob požarih …), pa ta ista družba spreminja način življenja tako, da je vedno manj časa za prostovoljno udejstvovanje v gasilskih vrstah. Službe z daljšim delovnim časom, dnevne migracije, ki še dodatno odškrnejo prosti čas za družino in druge dejavnosti …
Gasilstvo ni brezskrbno enourno tedensko razgibavanje
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se