FOTO: Prazgodovinski dan v Virskem mestu




Vir pri Stični je znan po arheološkem najdišču. Tam je bilo med letoma 800 in 400 pred našim štetjem utrjeno mesto, ki se je raztezalo na več kot 20 hektarjih. Še vedno so tam vidni ostanki grobov (bilo jih je več kot 10 tisoč) v obliki gomil, predvsem v okolici turistične kmetije Grofija, kjer je danes OŠ Stična organizirala prazgodovinski dan z naslovom Po sledeh Virne, kneginje Virske.
Kar 90 učencev, ki jih zanima zgodovina, je pod mentorstvom učiteljev in zunanjih sodelavcev raziskovalo preteklost in doživljalo halštatsko kulturo. Tako so lahko ugotovili, da se v bližini šole v Ivančni Gorici nahaja izjemno pomembno arheološko najdišče iz železne dobe.
Obhodili so del poti po obzidju, ki je še ostal od nekdanjega Virskega mesta, in se seznanili z najdbami, ki so jih razkrile arheološke sonde. Izdelovali so nakit in keramično posodje z vzorci in motivi tedanje mode, tri pustolovske skupine pa so v okolici iskale skrite zaklade stiške kneginje.
O pomenu Virskega mesta je spregovoril arheolog Mitja Guštin, o tem, kako so potekala izkopavanja, so pripovedovali "kopači", ki so pred štirimi in več desetletji kot dijaki ter študenti sodelovali pri arheoloških delih. Med njimi smo našli celo direktorja Zdravstvenega doma Ivančna Gorica Janeza Zupančiča. Zanimivo predstavitev Virskega mesta je pripravila tudi domačinka Tatjana Kordiš, ki je po poklicu sicer biologinja, a je dokazala, da je izjemna poznavalka lokalne zgodovine.
Ravnatelj OŠ Stična Marjan Potokar je poudaril, da so takšni dogodki pomembni, da mladina spozna, kakšno bogastvo ima pred domačim pragom, zato bo tudi njihova šola še naprej delovala tudi v tej smeri.
Več v tiskani izdaji Dolenjskega lista.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se