Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Volilni letni zbor območnega združenja slovenskih častnikov; veliko govorili o Ukrajini in naši vojski


Besedilo: Vasilije Maraš Fotografije: Marko Klinc – Foto Life
10. 3. 2022, 13.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_01priznanja_in_napis.jpg
Arhiv Lokalno.si
_01Priznanja in napis
_03pozdrav_himni.jpg
Arhiv Lokalno.si
Pozdrav himni
_05spremljanje_predavanja_nngssv.jpg
Arhiv Lokalno.si
_09delovno_predsedstvo_volilnega_letnega_zbora.jpg
Arhiv Lokalno.si
Delovno predsedstvo volilnega letnega zbora
_16castni_znak_za_sodelovanje_za_konjerejsko_drustvo_suha_krajina.jpg
Arhiv Lokalno.si
Med drugim so podelili častni znak za sodelovanje Konjerejskemu društvu Suha krajina. Več fotografij in nagrajencev spodaj v fotogaleriji.

V petek, 3. marca, so se v vojašnici Franca Uršiča v Novem mestu zbrali člani Območnega združenja slovenskih častnikov Novo mesto, Dolenjske Toplice, Mirna Peč, Šentjernej, Škocjan, Šmarješke Toplice, Straža, Žužemberk. Z letnim zborom se je končal štiriletni mandat vodstva, ki je svoje naloge pričelo izvajati marca 2018. Letnega zbora se je udeležilo 49 članov. Predsednik združenja je člane seznanil z uspešnim delom v letu 2021. Člani združenja so sodelovali na 42 različnih dogodkih. Od pohodov, kot so na primer pohod iz Žužemberka na Plešivico, smo se udeležili še pohoda v Pekrah ob 30. obletnici Pekrskih dogodkov. Zadnji pohod pa je bil tradicionalni nočni pohod na Frato. Na vojaško strokovnem področju, ki je osnovno delovno področje, sta bili organizirani strokovni predavanji, strokovna ekskurzija v Gornjo Radgono ter druga aktivnosti. Strelska ekipa se je udeležila različnih tekmovanj. Med ostalimi so bili prvi na državnem prvenstvu Zveze slovenskih častnikov v streljanju z zračno puško.

V volilnem delu letnega zbora je bilo ponovno izvoljeno dosedanje vodstvo, ob spremembi enega člana predsedstva, za naslednji mandat do leta 2026. Vodstvo sestavljajo: predsednik Vasilije Maraš, podpredsednik Ivan Kralj, sekretar Dušan Hočevar ter člani predsedstva: Anton Turk (Novo mesto), Ivo Longar (Dolenjske Toplice), Silva Lužar (Mirna Peč), Bogdan Avbar (Šentjernej), Janez Jenič (Škocjan), Dušan Prudič (Šmarješke Toplice), Mitja Bukovec (Straža), Andrej Banko (Žužemberk). Člani nadzornega odbora so Franc Anderlič, Ivo Petančič Ičo, Bogdan Mali. Člani častnega razsodišča so Jože Florjančič, Slavko Mencin in Aleš Golob.

Za dolgoletno delo v združenju ter sodelovanje z njim so bila podeljena priznanja Zveze slovenskih častnikov. Pisno priznanje so prejeli: Jure Ajdič Pogačnik, Anton Turk, Milan Oblak in Vasilije Maraš. Bronasto medaljo sta prejela Igor Povž in Ivan Kralj. Častni znak za sodelovanje so prejeli: občini Straža in Mirna Peč, Lovska družina Plešivica – Žužemberk in Konjerejsko društvo Suha Krajina.

V uvodnem delu letnega zbora je namestnik načelnika Generalštaba Slovenske vojske brigadir Roman Urbanč prisotne seznanil s strateškimi dokumenti, ki bodo podlaga za nadaljnji razvoj Slovenske vojske v prihodnjem obdobju. V postopku sprejema je nova Vojaška strategija Republike Slovenije. Slednja opredeljuje načine uporabe SV kot vojaškega instrumenta moči države. Slednja sloni na kadrih, ki upravljajo izgradnjo vojaških zmogljivosti za prihodnost. Pri tem je potrebno vojaško moč krepiti, vzdrževati in jo prilagajati trenutnem razmeram. In te so danes v svetu zelo sprejemljive. Pomembno je, da se zagotovi možnost naraščanja zmogljivost, ko zato nastane potreba. Skozi vojaško držo bo potrebno zagotavljati optimalno uporabo Slovenske vojske. Tako bo možno zagotoviti vojaško obrambo, ki jo je potrebno najprej nasloniti na lastne sile ter nato izvajati znotraj kolektivne obrambe Nata in skupne varnostne in obrambne politike Evropske unije. Bistveno je, da Slovenska vojska sodeluje z vsemi deležniki znotraj nacionalno varnostnega sistema Republike Slovenije. Pri tem se bo potrebno zopet spomniti rešitev, ki smo jih imeli včasih. Izkušnje bo potrebno prilagoditi sodobnim izzivom na področju varnosti in obrambe. Prisotne je seznanil tudi z osnovami Resolucije o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja SV do leta 2035. Slednja je predpogoj za predvideno strukturo Slovenske vojske do leta 2035. Zato bo potrebno, med ostalim, prilagoditi sistem vojaškega izobraževanja znotraj vojaškega šolstva. Predvsem na področju izobraževanja bodočih častnikov, na civilnih fakultetah. To bo omogočilo, da bodo bodoči častniki prej končali svoje šolanje, vključno z vojaškim modulom. Pri tem bo dan poudarek tudi na ustrezno štipendiranje interesentov za zaposlitev v Slovenski vojski. Glede na trenutne razmere v Ukrajini je bilo temu posvečeno dosti pozornosti, še posebej v razpravi, ki je potekala po predavanju.

Letni zbor se je zaključil s tradicionalnim vojaškim pasuljem, kot spominom na obdobje, ko smo bili del obrambnih sil, ki so omogočile uspešen proces vojaškega dela osamosvajanja v letu 1991.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.