Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

V Kranju nazdravili zaključku največjega projekta


P.Š.
20. 11. 2015, 20.03
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Mestna občina Kranj ter občini Šenčur in Naklo so v zadnjih letih največ sredstev porabile za gradnjo komunalnega sistema. V Kranju in Naklem se je temu pridružil tudi nov vodovod.

Nova Centralna čistilna naprava Kranj na maketi
arhiv
Nova Centralna čistilna naprava Kranj na maketi

Kazalo je že, da projekt ne bo dokončan v roku, predvsem je bila težava z obnovo in rekonstrukcijo Centralne čistilne naprave Kranj, a se je na koncu vse izšlo po načrtih.

45 milijonov evrov je vreden projekt GORKI.

Projekt odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih voda v porečju Zgornje Save in na območju Kranjskega in Sorškega polja ali krajše projekt GORKI predstavlja največjo investicijo na področju komunalne infrastrukture v zadnjih 40 letih na območju občin Kranj, Naklo in Šenčur. Vreden je dobrih 45 milijonov evrov. Osnovni cilj projekta je bil odpraviti vrsto let trajajočo problematiko odvajanja in čiščenja odpadnih fekalnih voda, ki imajo negativne posledice tako na okolje kot na zdravje ljudi, ter pridobiti celovit sistem odvajanja in čiščenja odpadnih voda. V vseh treh občinah skupaj so zgradili dobrih 46 kilometrov novega kanalizacijskega omrežja. Poleg tega je bila postavljena, obnovljena ali zgrajena tudi druga infrastruktura. Eden največjih delov projekta je bila rekonstrukcija in nadgradnja Centralne čistilne naprave Kranj. Prav tu je projekt visel na nitki. Vprašanje je bilo, ali bo zaključena v roku. Zdaj ni več bojazni. Čistilna naprava je namreč pripravljena za poskusno obratovanje. V okviru del so jo nadgradili na območju že obstoječe, ki je imela relativno zastarelo tehnologijo, kapaciteto so povečali na 95.000 populacijskih enot, 31 objektov so zgradili na novo, štiri obstoječe so rekonstruirali, preostale pa porušili. Centralna čistilna naprava Kranj bo čistila odpadne vode, ki bodo vanjo pritekle iz mestne občine Kranj in občin Naklo ter Šenčur, z najsodobnejšo tehnološko opremo pa bo zagotavljala kar najboljše mogoče čiščenje odpadne vode ter s tem v največji mogoči meri varovala okolje.

ŠTEVILNE PREDNOSTI PROJEKTA

Največ del je bilo opravljenih v občini Kranj, ki je v projektu sodelovala tudi z največjim deležem sredstev. »Zgradili smo 35 kilometrov fekalnega kanala in 20 kilometrov meteornega. Če ne bi bilo evropskih sredstev, bi tako infrastrukturo občina gradila šestkrat dalj časa ali vsaj 12 let, tako pa smo naredili velik preskok v razvoju infrastrukture. Ta je pod zemljo, nad zemljo pa smo dobili 106.000 kvadratnih metrov asfalta, kar bi v običajnih razmerah delali okoli 10 let je ob zaključku projekta izpostavil kranjski župan Boštjan Trilar.

ČISTA PITNA VODA SREDI KRANJA

Na Slovenskem trgu je oba projekta simbolično zaključila predaja pitnika v uporabo. V upravni stavbi čistilne naprave bo predstavitvam v prihodnjih letih in desetletjih služila maketa čistilne naprave, na kateri se da nazorno razložiti njeno delovanje. Maketo in pitnik sta občini donirala izvajalca del, podjetji OHL in Gorenjska gradbena družba. 



***FLEHA: V Kranju nazdravili / Projekt je bil financiran z evropskimi sredstvi, svoj delež so prispevale tudi država in občine. CITAT: Boštjan Trilar, župan MOK: »Brez evropskih sredstev bi tako infrastrukturo občina gradila vsaj 12 let.« CIFRA: 45 milijonov evrov je vreden projekt GORKI. PODPIS POD GLAVNO SLIKO: Polaganje kanalizacije v Zgornji Bitnjah PODPIS SLIKE 2: Nova Centralna čistilna naprava Kranj na maketi PODPIS SLIKE 3: Župan mestne občine Kranj Boštjan Trilar skupaj z županom občine Naklo Markom Mravljo in županom občine Šenčur Cirilom Kozjekom***


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.