Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Program predšolske vzgoje se seli iz Metlike, odpuščanj ne bo


STA
11. 1. 2015, 18.00
Posodobljeno
01. 02. 2015 · 08:40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

srednja_sola_metlika.jpg
Lokalno.si
Srednja šola Metlika (Foto: Lokalno.si)

##IMAGE-3664705##

Z novim šolskim letom ne bo več Dijaškega doma v Črnomlju in Srednje šole v Metliki, ki deluje v sklopu Šolskega centra Novo mesto. Program predšolske vzgoje bodo po novem izvajali v Brežicah in Novem mestu. Po zagotovilih ministrstva za izobraževanje to ne pomeni odpuščanj, ampak zgolj selitev zaposlenih v Novo mesto.

Vpis dijakov v program predšolske vzgoje iz Bele krajine v zadnjih letih upada, je za STA pojasnil direktor Šolskega centra Novo mesto Štefan David. Zato je ministrstvo v predlogu razpisa za vpis v šolsko leto 2015/16 prvič predvidelo vpis v 1. letnik programa predšolske vzgoje na Ekonomski in trgovski šoli Brežice in razpis 1. letnika dosedanjega programa predšolske vzgoje, ki se je izvajal na Srednji šoli v Metliki, prvič na sedežu Šolskega centra Novo mesto.

»To je kompromisna rešitev, ki zadovoljuje starše in njihove otroke, ki bodo v bodoče kot dijaki vpisani v program predšolske vzgoje,« je prepričan David, ki pojasnjuje, da bi nadaljnje vztrajanje na vpisu v Metliki pomenilo premalo vpisanih, propad programa predšolske vzgoje in tehnološke viške vseh zaposlenih v njihovi organizacijski enoti.

Predlog razpisa programa predšolske vzgoje na novomeškem šolskem centru je po njegovih besedah utemeljen, kajti večina dijakov prihaja iz posavskega, novomeškega in trebanjskega okoliša. Temu ustrezno so, kot pravi, prisotne želje vpisa dijakov bližje domačemu kraju.

Program predšolske vzgoje v novomeškem šolskem centru izvajajo že dvanajsto leto, in sicer na metliški srednji šoli. A se vpis dijakov v ta program zadnja leta zmanjšuje prav zaradi lokacije šole. V tekočem šolskem so za novince na tem programu razpisali 56 mest (dva oddelka), vpisalo pa se jih je samo 42. V strukturi dijakov je manj kot 30 odstotkov lokalnih, ostali so pretežno iz okolice Novega mesta.

V Metliki se iz občin Metlika, Črnomelj in Semič skupaj izobražuje samo 44 od skupno 185 dijakov, ki jih ima šola. V 1. letnik so vpisani trije dijaki iz Črnomlja, dva iz Semiča in nihče iz Metlike. Iz Novega mesta pa se v Metliki izobražuje kar 47 dijakov, od tega enajst v 1. letniku. Tako se večina dijakov vozi iz Novega mesta v Metliko, zato so tudi njihovi starši podprli selitev šole v Novo mesto.

S premestitvijo programa predšolske vzgoje v Novo mesto bodo po Davidovih navedbah lažje reševali morebitne tehnološke viške v okviru celotnega vpisa (na vseh programih, vseh organizacijskih enotah) na novomeškem šolskem centru. Ob tem je izpostavil, da so zaposleni (30 učiteljev) pod velikim stresom in v negotovosti glede bodoče zaposlitve.

Da učitelji ne bodo ostali na cesti po ukinitvi Srednje šole v Metliki, so zatrdili na ministrstvu za izobraževanje. »Selitev dejavnosti v Novo mesto pomeni selitev vsega osebja in prav ta selitev jim omogoča ohranitev delovnih mest in to je bil temeljni razlog za takšno odločitev tudi s strani kolektiva Srednje šole Metlika, ki zaradi tega takšno selitev podpira,« so poudarili za STA in dodali, da govoriti o 30 brezposelnih učiteljih zato ni utemeljeno in še manj resnično.

Kot so zatrdili, ministrstvu ni v interesu zapirati ali ukinjati srednjih šol ali dijaških domov, a je na posameznih področjih tako velik demografski deficit in primanjkuje dijakov, da ni mogoče ohraniti dejavnosti ter poslovanja javnega zavoda in takšen je tudi ta primer.

Dijaški dom Črnomelj ima tako malo dijakov, ki se vozijo k pouku v Metliko, zato je bilo nujno preselitev v Novo mesto, so še dodali z ministrstva.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.