Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Mladi z ministrico o zaposlovanju


M. L.
10. 9. 2015, 16.00
Posodobljeno
12. 09. 2015 · 08:40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_1258_mladi__1_.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_1258 Mladi (1)
naslovn_000.jpg
M. L.
Ministrica Maje Makovec Brenčič in predsednik mladinskega sveta Tin Kampl. (Foto: M. L.)
naslovnfdjf_000.jpg
M. L.
Nataša Kalin (Foto: M. L.)
naslovngfkd_0897.jpg
M. L.
Včeraj so organizirali tudi tržnico. Foto: M. L.)
naslpovvhemc_000.jpg
M. L.
Foto: M. L.

V mladinskem centru Brežice je Urad Republike Slovenije za mladino v sodelovanju z Mladinskim svetom Slovenije, Mladinsko mrežo MaMa in Zavodom Movit ter Zavodom za podjetništvo, turizem in mladino Brežice pripravil v navzočnosti ministrice za izobraževanje, znanost in šport Maje Makovec Brenčič pogovor o mladih.

Rdeča nit je bila brezposelnost mladih.

Kot je dejal direktor Urada Republike Slovenije za mladino Peter Debeljak, želijo mlade bolj vključiti v družbene procese. Nevključenost mladih je problem v majhnih občinah. Zato želijo z dogodki, kot je bil včerajšnji v Brežicah, mlade povezati in jim pokazati način za vključevanje v odločanje. Brežice niso najboljši primer na to temo, ker so mladi v Brežicah vključeni.

Predsednik Mladinskega sveta Slovenije Tin Kampl je dejal, da s pogovori po regijah lahko najbolje ugotavljajo probleme mladih. Le z vključevanjem in s pripravljenostjo tistih, ki odločajo, lahko mladi rešujejo svoje probleme in uresničujejo svoje cilje.

Udeležence sta nagovorili tudi direktorica Mladinske mreže MaMa Maja Hostnik in predstavnica zavoda Movit Elizabeta Lakosil. Prva je izrazila veselje, da vključujemo 44 mladinskih centrov iz vse Slovenije, ki so »vsakodnevno v stiku z mladimi – neorganizirano mladino in tako verjamem, da bomo skupaj oblikovali dobre predloge in si postavili izzive do odločevalcev in ostalih deležnikov«. Lakosilova pripisuje velik pomen obiska različnih regij v Sloveniji. Poudarila je tudi pomembnost dobre prakse evropskega spletne portala za mladino. “Mladinski centri in ostale organizacije so dobri prijavitelj na programe in veseli smo, da bomo lahko sproti z mladimi reševali izzive, odpirali nova vprašanja in kreirali nove projekte,” je rekla.

Nataša Kalin je predstavila mladinski center Brežice, ki deluje kot ena od treh enot Zavoda za podjetništvo, mladino Brežice. Debeljak, Kampl in še nekateri so brežiški mladinski center postavili za zgled učinkovitega organiziranja mladih in vključevanja mladih v družbeno dogajanje. Kalinova je poudarila zelo dobro sodelovanje centra z občino Brežice. Na Kamplovo vprašanje, kako je lahko brežiški mladinski center tako uspešen, je Kalinova dejala, da je delovanje zelo odvisno od oseb, ki delajo na občini.

Mitja Valentinc je predstavil mladinski center Krško, za katerega so včeraj menili, da je podobno uspešen kot brežiški.

V okviru dogodka so včeraj govorili tudi o uspešnem mladinskem podjetništvu in pri tem predstavili nekaj primerov dobrih praks v Posavju.

Kot je na novinarski konferenci poudarila ministrica Makovec Brenčičeva, želi vlada povečati zaposljivost mladih. Najnovejši podatki o zaposlovanju so po njenem ugodni za mlade. Poudarila je, da je ob formalnem izobraževanju vse bolj pomembno neformalno izobraževanje, ker delodajalci raje zaposlijo mlade z več najrazličnejšimi znanji. Vesna Hrovat iz kostanjeviškega zavoda Otok je vprašala, kdaj bo podjetništvo postalo predmet v učnih procesih. Makovec Brenčičeva je rekla, da v nekaterih vrstah šol že imajo tak predmet. Ministrica je menila, da je treba vgraditi v izobraževanje podjetnost v najširšem smislu.

Ministrico so spomnili, da je za zaposlovanje marsikje pogoj pripravništvo. Ali ga bo vlada omogočila pripravništvo?

Ministrica je rekla, da pripravljajo projekt 300 pripravniških mest. Nekateri so njeno napoved pospremili s komentarjem, da bi moralo biti pripravništvo splošno dostopno in ne samo tristotim mladim.

Direktor Ekonomske in trgovske šole Brežice Martin Šoško je poudaril, da se zelo veliko mladih iz Posavja šola zunaj regije in da je zelo možno, da se mnogi od teh po koncu šole ne bodo vrnili. Kako bi ministrica zaustavila ta proces. Makovec Brenčičeva vidi, kot je rekla, enega od možnih ukrepov na tem področju, projekt vajeništvo. S tem želijo povečati zaposlovanje, kajti projekt sloni na večjem sodelovanju šol in podjetij. Toda mladim bodo, kot je rekla ministrica, tudi v prihodnje pustili možnost izbire izobraževanja.

Direktorica sevniške območne službe zavoda za zaposlovanja Irena Pirc je povedala, da je bilo v preteklosti izvedli zelo veliko programov za večje zaposlovanja in z njimi nadaljujejo. Po njenem mladi dokaj hitro najdejo zaposlitev. V zvezi z usposobljenostjo mladih za delo menila, da so veliko bolj izkušeni, kot so bili včasih.

Po besedah Brigite Vončine z zavoda za zaposlovanje Slovenci pogosto niso pripravljeni oditi na delo v tujino, kot ugotavlja zavod, ko predstavlja možnosti zaposlitve v Evropi.

V okviru včerajšnjega dogodka so pripravili mladinsko tržnico in odprli fotografsko razstavo o dejavnosti mladih v spodnjeposavski regiji, kjer so se predstavile mladinske organizacije s tega območja.

Včerajšnje delovno srečanje v Brežicah je bil prvo, sledili mu bodo podobni dogodki v Slovenski Bistrici, Škofji Loki, Slovenj Gradcu, Ajdovščini, Gornji Radgoni, Ložu, Črnomlju, Trbovljah, Kopru, Kamniku in Velenju. Rdeča nit vseh je zaposlovanje mladih.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.