Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vse težje bo obdržati sedanji standard


M. M.
26. 10. 2012, 09.40
Posodobljeno
03. 11. 2012 · 11:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

zupan_kk.jpg
občina Krško
Župan Miran Stanko (Foto: občina Krško)

##IMAGE-3395212##

Občinski svetniki so na včerajšnji seji obravnavali osnutek proračuna za leti 2013 in 2014, ki so ju dobili v prvo branje in ga z večino glasov sprejeli. Prvi predvideva za 38,6 milijona evrov prihodkov, drugi pa za 42 milijonov evrov. Varčevalni ukrepi, ki jih je sprejela država, se bodo poznali tudi na občinski ravni. Proračun se bo tako v primerjavi z lanskim zmanjšal približno za 8 milijonov, s tem da še vedno obstaja možnost, da bodo usmeritve ministrstva za finance ta proračunski dokument znižale še za dodatne 3 milijone evrov. »To pomeni, da mora občina Krško krepko zavihati rokave in razmisliti, na kakšen način obdržati standard, ki ga že imamo,« je povedal župan Miran Stanko.

Kot so danes še sporočili iz krške občine, je župan o osnutku proračunov za leti 2013 in 2014 dejal, da je težišče proračuna usmerjeno na področje družbenih dejavnosti in gospodarske infrastrukture. Povedal je, da letošnje leto pri pripravi proračuna ni bilo enostavno, saj »smo z novo vlado dobili tudi nova pravila o financiranju občin. Stališča o znižanju stroškov vlada še ni dokončno izoblikovala, zato tudi občina Krško težko natančno predvidi višino znižanja sredstev, ki jih bodo še prinesli morebitni ukrepi.« Kot pomemben sestavni del finančne kondicije je župan omenil tudi realizacijo protokolov, vezanih na umeščanje odlagališča NSRAO, in dejal, da upa, da bodo glede na nedavna zagotovila ob obisku vlade v Posavju dočakali tudi realizacijo protokolov, vsaj v tej višini, ki so jo do sedaj za izvedbo določenih projektov že prispevali iz lastnih proračunskih sredstev.

Med glavnimi projekti, ki bi jih želeli izvesti v naslednjih dveh letih, je župan navedel: zaključek obnove Mencingerjeve hiše, prenovo Zatona od krškega mostu proti centru starega mestnega jedra, ureditve ob HE Krško, energetske sanacije osnovnih šol, odkup preostalih, še manjkajočih zemljišč za novo knjižnico, ureditev trga na Raki, križišče Dorc v Brestanici, nadaljevanje izgradnje širokopasovnega omrežja, izgradnjo kanalizacijskega sistema v Dolenji vasi in Kremenu ter komunalne infrastrukture na Polšci, projekt Hidravličnih izboljšav vodovodnega sistema v Posavju, skupen posavski projekt posavske špajze, ki vključuje obnovo tržnice na Vidmu, projekt komasacije in izvedbo namakalnega sistema.

O energetski sanaciji treh osnovnih šol

Svetniki so obravnavali tudi tri dokumente, ki predvidevajo bodočo energetsko sanacijo, s katerimi bo omogočeno potencialno sofinanciranje obnove osnovnih šol na Vidmu, v Leskovcu in Brestanici.

Vodja oddelka za družbene dejavnosti Andrej Sluga je ob prijavi na razpis izpostavil težave, s katerimi se občina sooča pri prijavi na razpis, kjer pristojno ministrstvo za gospodarstvo in infrastrukturo pogosto spreminja pogoje in s tem otežuje pripravo dokumentacije in hkrati dosego roka za pravočasno prijavo na razpis. Kljub temu je občinska uprava dokumentacijo pripravila in jo predstavila svetnikom.

Obnovo OŠ Jurija Dalmatina je občina doslej na razpis prijavljala že dvakrat. Celotna vrednost investicije znaša 6,5 milijona, a ker je zgoraj omenjeni razpis omejil prijave na tri milijone evrov, bo občina investicijo razdelila na dva dela. V prvi fazi predvidevajo prenovo stavbnega pohištva, fasade in strehe, v drugi pa preostalega dela stavbe.

Obnova 8000 m2 velike OŠ Adama Bohoriča v Brestanici v prvi fazi predvideva novo fasado, zamenjavo oken, izgradnjo prezračevalnega sistema in ostalih gradbeno obrtniški del. Za slednje občina lahko računa na 681.000 evrov z ministrstva, medtem ko bi sama morala zagotoviti 340.000 evrov. Za celovito obnovo bi potrebovali še dodatnih 1,5 milijona evrov, kar pomeni, da je celotna obnova predvidena v višini 2,5 milijona evrov. Če k temu dodamo še potrebno sanacijo vrtca, bi skupno potrebovali 4,5 milijona evrov.

V primeru OŠ Leskovec pa je za leto 2014 v načrtih energetska sanacija športne dvorane z veznim hodnikom in izolacija, fasada in nova streha, ki bo zamenjala staro salonitno kritino. Predvidena je fotovoltaična elektrarna na sami strehi. Občina Krško bo v primeru uspešne prijave na razpis upravičena do 897.000 evrov stroškov.

Določitev plovbnega režima na reki Savi

Svetniki so v nadaljevanju obravnavali še osnutek odloka o določitvi plovbnega režima na reki Savi na območju akumulacijskega bazena HE Krško, ki obravnava območje od meje med občinama Sevnica in Krško do mostu čez reko Savo pri Brestanici. Na ostalih delih celinske vode akumulacijskega bazena HE Krško je plovba prepovedana. Kot je pojasnila vodja oddelka za urejanje prostora in varstvo okolja Simona Lubšina, je odlok rezultat večih pobud s strani občinskega sveta in dejstva, da območje bazena pri HE Krško dobiva končno podobo.

V plovnem območju je plovba dovoljena tistim plovilom, ki nimajo motornega pogona, dovoljeni so torej čolni na vesla, jadrnice, rafti, športni veslaški čolni, jadralne deske, splavi in pedolini.

Plovba na plovbnem območju je v obdobju normalnih plovnih razmer in v času od 1. aprila do 31. oktobra dovoljena plovilom z največjo dolžino 24 metrov, največjo širino 5,05 metra in največjim ugrezom do 1,4 metra. Naloge skrbnika plovbnega območja, ki obsega skrb za varnost plovbe na plovbnem območju, upravljanje s pristaniščema in vstopno izstopnima mestoma, bo urejala izbirna lokalna gospodarska javna služba, kar nameravajo urediti s koncesijo.

Občinski svet je sejo zaključil z imenovanjem Katje Ceglar kot predstavnice ustanovitelja v svet javnega zavoda Posavski muzej Brežice, so še zapisali v sporočilu za javnost v občini Krško.

stanko_var.mp3

Miran Stanko o vplivu varčevalnih ukrepov na krški proračun


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.