Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Žužemberku se končuje mednarodni tabor EASA


J. A.
17. 8. 2013, 08.10
Posodobljeno
09:16
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

easa002.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
easa002
easa003.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
easa019.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
easa022.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
easa026.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Danes zvečer (ob 18.30) se v Žužemberku zaključuje mednarodni tabor študentov arhitekture EASA 2013, ki se ga je udeležilo okoli 500 študentov iz 46. držav. Na grajskem dvorišču bo potekal tudi slovenski večer, na katerem se bodo predstavili lokalni glasbeniki, pevke in plesalci. Če vas zanima, kaj je v dveh tednih nastalo na 29. različnih delavnicah, si to lahko ogledate danes ves dan. Delavnice so obsegale raziskovanje zvoka, svetlobe in zgodb, zvijanje lesa, pripravljanje hrane, gradnjo paviljona in hiše na drevesu, EASA je imela tudi svoj lasten radio in televizijo ter časopis.

Tema letošnjega srečanja ESASA je bila Reaction oz. Odziv, tabor pa je potekal v Žužemberku zato, ker po besedah enega od organizatorjev Aleša Kobeta nudi vse tisto, kar so iskali:

»Žužemberk pooseblja večino vrednot in kvalitet slovenskega prostora, kot so čista reka, obširen gozd, neokrnjena narava in bogata kulturna dediščina.«

Večina delavnic je potekala v bivši stavbi Iskre, nekaj v gradu in okoli njega ter na Loki. Največ energije so vložili v gradnjo paviljona na grajskem trgu, za katerega so izpeljali mednarodni natečaj. Kot je bilo videti včeraj, paviljon danes, ko bo zaključna prireditev, ne bo končan:

»V Žužemberku bomo ostali še študenti, ki bomo lahko, in ga naredili, kot je treba,« je pojasnil Kobe in omenil, da je bil ta projekt za ročna dela nevajene študente prostovoljce kar (pre)velik zalogaj.

V gradu si je moč ogledati instalacije na temo čutil, nekaj instalacij iz vezenega lesa ter sliko lokalne zgodbe. Na Loki so nastali pomol, meditativni objekt in hiša na drevesu.

EASA je največja neprofitna mreža študentov arhitekture v Evropi. Nastala je leta 1981 v angleškem Liverpoolu kot odgovor na takratno stanje družbe. Ustanovitelji so se želeli povezati s študenti iz drugih evropskih držav z izmenjavo izkušenj, kulture, idej in misli. S skupnimi močmi lokalnih prebivalcev so predlagali rešitve za razvoj okolja. Od takrat naprej se vsako leto v poletnih mesecih zbere okoli 500 študentov iz več kot 200 evropskih fakultet za arhitekturo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.