Tradicionalna spominska slovesnost na Trebelnem



Na Trebelnem so včeraj gostili tradicionalno spominsko slovesnost v počastitev 74. obletnice ustanovitve Gubčeve brigade, 73. obletnice ustanovitve 12. SNOUB in 75. obletnice ustanovitve Mokronoške čete, ki so jo pripravili Združenje borcev za vrednote NOB Trebnje, občinska organizacija združenja borcev za vrednote NOB Mokronog-Trebelno, skupnost borcev Gubčeve brigade, skupnost borcev 12. SNOUB in občina Mokronog-Trebelno. Že pred slovesnostjo so, tako kot doslej, položili tudi vence pri spomeniku padlim domačinom v NOB pred stavbo občine v Mokronogu, pri Repovi hiši v Mokronogu, kjer je bila ustanovljena 12. SNOUB, in pri spomeniku na Trebelnem, kjer je bila ustanovljena Gubčeva brigada.
Osrednjo slovesnost so pripravili pri lovski koči na Trebelnem, letošnja osrednja govornica pa je bila podpredsednica Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije dr. Ljubica Jelušič, ki je v nagovoru med drugim poudarila pomen ohranjanja spominov na partizanske enote. »Kako danes po več kot 70. letih skrbimo za dediščino partizanstva? Koliko zavedanja o partizanskem boju in trpljenju civilistov smo prenesli na povojne generacije? Koliko spoštovanja do s krvjo pridobljene svobode je ostalo do današnjih dni? Vsi skupaj moramo razumeti, da je bil narodnoosvobodilni boj ne le klasična odporniška vojaška operacija, temveč tudi čas kulturnega in osebnega osvobajanja slovenskega prebivalstva,« je dejala.
Spregovorila je tudi o kolaboranstvu. »Danes se najdejo ljudje v Sloveniji, lahko bi reki tudi naši kritiki, ki trdijo, da so se kolaboranti morali poprijeti okupatorjevega orožja, da bi se ubranili komunizma. In tukaj ne morem mimo naslednjega vprašanja: koliko si ti mladi fantje v resnici vedeli o komunizmu?« se je spraševala. »Treba je reči, da je to iskanje delitev v času 2. sv. vojen v resnici današnja potreba potomcev kolaborantov, da iščejo nek veliki ideološki razlog, da bi pojasnili, zakaj njihovi predniki niso bili sposobni zravnati hrbta in reči okupatorju ne,« je med drugim menila. Ob tem je opozorila tudi na nevidni zid, ki se gradi med potomci partizanov in potomci kolaborantov: »Ta nevidni zid je vse hujši in tudi sovraštva so vse hujša, sovraštva, ki so na eni in na drugi strani, in to je problem, ki ga po 70. letih nosimo na povojne generacije.«
»Spomniti se moramo vendarle tudi prvih povojnih dni,« je še povedala. »Povojne izvensodne usmrtitve nimajo opravičila. Kot za vse mrtve velja dostojanstvo smrti in tako bi bilo prav, da velja tudi spoštovanje groba teh ljudi. To govorim zaradi spoštovanja do mrtvih in zaradi spoznanja, koliko neznosnega trpljenja prinaša s seboj vsaka vojna. Tako dolga je sled tega trpljenja, da se po 70. letih še vedno opazujemo skozi prej omenjeni nevidni zid,« je dejala Jelušičeva, ki je v svojem nagovoru opozorila še na problem slovenskega šolskega sistema, v katerem se po njenih besedah nihče ne upa več z lastno odgovornostjo kot pedagog prenašati tiste zgodovine naše domovine, ki je odporniška. »Ker ne vedo, katero zgodbo naj otrokom povedo, se drugi svetovni vojni raje izognejo,« je še dejala.
Kulturni program so sicer včeraj sooblikovali Občinski pihalni orkester Trebnje, učenci Podružnične šole Trebelno in Partizanski pevski zbor pod vodstvom profesorja Franca Gornika. V sklopu prireditve so sodelovali tudi pripadniki Slovenske vojske iz vojašnice Franca Uršiča Novo meto, s svojo prisotnostjo pa so jo počastili še člani Društva ljubiteljev starodobnih vozil Hrast Tržišče – Duletova četa, Gorjanska četa, Slobodanova četa in Novomeška četa.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se