Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Spoznajmo belokranjske vodne vire


Mitar Pavlović, animator krožka
18. 5. 2013, 12.40
Posodobljeno
19. 05. 2013 · 10:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cam00028.jpg
Arhiv Lokalno.si
CAM00028
izvir_vu__ivnik_in_vodnjak_na_vzvod.jpg
Arhiv Lokalno.si
izvir_orehovec_in_kal.jpg
Arhiv Lokalno.si

Na Zavodu za izobraževanje in kulturo Črnomelj poteka študijski krožek z naslovom Spoznajmo belokranjske vodne vire. V okviru krožka udeleženci spoznavajo naravno dediščino kraške Bele krajine in pomen vodnih virov za ljudi nekoč in danes. Na uvodnih srečanjih so spoznali projekt »Kali, ribniki in izviri: naša preteklost-naša prihodnost«, v okviru katerega so se urejali vodni viri. Projekt je potekal v vseh treh belokranjskih občinah in sosednji Hrvaški, na področju Žumberka. Projekt je udeležencem predstavila vodja projekta na Občini Črnomelj, Greta Auguštin, člani krožka pa so si ogledali tudi film s predstavitvijo vodnih virov.

V okviru krožka si bodo udeleženci ogledali vodne vire v vseh treh belokranjskih občinah. Prvi pohod je že potekal v torek, 14. maja na območju občine Metlika, in sicer Bojanja vas – Krašnji Vrh – Radovica. Ta predel je reliefno bolj razgiban,v večjem delu pa ga zarašča gozd.

Udeleženci so si ogledali Kipino jamo (Kipovo jamo), ki je v bistvu kraško brezno. Brezno je globoko 35 m. Točka je zanimiva z vidika pridobitve vpogleda v podzemeljsko pretakanje voda na krasu. V Bojanji vasi se nahaja še nekaj brezen (Kadiševa jama, Petričev rov, Šulnovka, Tončikova jama in Talarnica). Pot se je nadaljevala mimo vaške cerkve in lipe, ki naj bi po pričevanjih domačinov štela tudi več kot 300 let.

Posebej zanimiva točka na poti je bil obnovljen vodnjak na vzvod v Bojanji vasi. Zaradi tipologije gradnje je ta vodnjak še posebej etnološko in prostorsko zanimiv, saj predstavlja enega zadnjih, še ohranjenih, včasih značilnih vodnjakov za Belo krajino. Gre za panonski vodnjak, v Beli krajini pa mu rečejo vinta, vaga oziroma utež. V gozdu na poti do Krašnjega Vrha so udeleženci videli še eno kraško brezno, Mlinško jamo, v katero ponikne potok Jamnik.

Izvir Orehovec in kal, ki ga izvir napaja, sta bili naslednji posebej zanimivi točki na poti. Pohod se je zaključil v vasi Radovica, kjer so si udeleženci ogledali še zadnji vodni vir, obnovljeno vaško črpališče vode, obzidan kraški izvir - Šterna.

Naslednji pohod članov krožka bo potekal v smeri Črmošnjic, kjer si bodo ogledali vodne vire in naravne znamenitost v okolici, predvsem Divji potok.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.