Skupno urejajo plovni režim na Kolpi, ki pa ga še ni




Danes so na turistični kmetiji Žagar v Damlju predstavili projekt Curs Colapis ali, z daljšim imenom, Skupni pristop k ureditvi plovnega režima na reki Kolpi. Vodilni partner projekta v okviru operativnega programa IPA Slovenija-Hrvaška 2007-2013 je občina Črnomelj. Sicer pa iz Slovenije sodelujejo še občini Metlika in Kočevje, javni zavod Krajinski park Kolpa in Turistično društvo Damelj. Hrvaški partnerji pa so občine Žakanje, Netretić in Kamanje.
Projekt, ki velja 1,45 milijona evrov, so pričeli sredi novembra 2009, zaključen pa naj bi bil 15. marca letos. Vendar so prosili za podaljšanje do konca maja, ker je, kot so zatrdili na tiskovni konferenci, sicer veliko narejenega, le na terenu je videti bolj malo. A kot je povedala vodja projekta Greta Auguštin, bo do zadnjega maja postavljeno prav vse, kar so si zadali.
Sicer pa naj bi bil glavni namen projekta določitev primernih vstopno-izstopnih mest v Kolpo oz. iz nje. Ta mesta so urejena, a kot je dejala črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič, niso zavezujoča, bodo pa, ko bo med Slovenijo in Hrvaško sklenjen mednarodni sporazum o plovnem režimu na reki Kolpi. Trenutno pa še vedno velja, da gredo lahko ljudje (s čolni ali brez njih) v reko kjer koli, če pri tem ne delajo škode.
Prav nič pa niso zamujali z deli Dameljčani, ki so na kopališču pod vasjo porušili na črno zgrajeno brunarico ter zgradili večnamenski objekt, uredili kopališče ter vstopno-izstopna mesta. Ključe stavbe, v kateri so prostori Turističnega društva Damelj, recepcija, prostor za delavnice, poleti pa tudi bife, je predsedniku TD Damelj Zvonku Žagarju predala črnomaljska županja. V programu ob otvoritvi pa so nastopili pevska skupina Dobra volja je najbolja s Sinjega Vrha, folkloristi in tamburaši KUD Kamanje ter recitatorki Džina in Lucija Fortun.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se