Prešernove plakete in priznanja so dobili...




V Sevnici so s sinočnjo osrednjo slovesnostjo obeležili nedavni slovenski kulturni praznik. Prireditev v organizaciji občine , KŠTM Sevnica in Zveze kulturnih društev Sevnica, je bila v prvi vrsti namenjena podelitvi priznanj in Prešernovih plaket zveze, posebno težo pa ji je dodal tudi glasbeno in dramsko obarvani kulturni program, slednji posvečen 150-letnici ustanovitve narodne čitalnice v Sevnici.
Kot so danes sporočili iz občine, je vsem dobitnikom Prešernovih plaket in priznanj Zveze kulturnih društev skupno oblikovanje bogate kulturne podobe lokalne skupnosti ter dolgoletno prostovoljno delo, s katerim dvigujejo ugled svojih domačih krajev in celotne občine. Priznanje je Zveza kulturnih društev Sevnica letos namenila Ani Strajnar, Zdenki Slapšak, Eleni Sigmund, Andreji Kobal in Tinetu Becu. Bronasto Prešernovo plaketo je predsednik zveze Jože Novak skupaj z županom Srečkom Ocvirkom podelil Ljubu Motoretu in Oskarju Zoranu Zeliču, prejemnik Srebrne Prešernove plakete je Mešani pevski zbor Župnije Boštanj, dobitnik Zlate Prešernove plakete pa Oktet Jurij Dalmatin.
V čas nastanka narodne čitalnice v Sevnici, ki je bila ustanovljena 26. novembra 1865 in slovesno odprta 7. januarja 1866, je zbrane popeljal Oskar Zoran Zelič v vlogi sevniškega učitelja Tomaža Dernjača, pomembne sevniške zgodovinske osebnosti in enega od ustanoviteljev čitalnice. Sevniška čitalnica je bila prva v Posavju oziroma savski dolini med Ljubljano in Zagrebom ter 17. na Slovenskem. S svojim delovanjem je pomembno prispevala h krepitvi slovenstva in bila tudi pobudnik velikega vseslovenskega tabora v Sevnici 2. maja 1869. Dogodki, ki bodo obeležili 150-letnico ustanovitve čitalnice v Sevnici, se bodo letos še vrstili, 26. novembra bo med drugim v okviru prireditev ob občinskem prazniku osrednji dogodek, namenjen tej pomembni obletnici.
Zbrano občinstvo sta nagovorila župan Srečko Ocvirk in predsednik Zveze kulturnih društev Sevnica Jože Novak. V svojem nagovoru sta poudarila, da je kultura v sevniški občini po zaslugi številnih društev in posameznikov, ki negujejo glasbeno, likovno, gledališko, folklorno in druge zvrsti umetnosti, na zelo visoki ravni. Razne prireditve, ki jih oblikujejo skozi vse leto in z njimi bogatijo utrip življenja, pritrjujejo dejstvu, da je s kulturo obogaten vsak dan.
Z izbranimi točkami so navdušili učenci Glasbene šole Sevnica, tako otroški pevski zbor kot tudi solistki, violinistka Ana Močnik in harfistka Tinkara Jene, obe prejemnici zlatega priznanja na nedavnem regijskem tekmovanju mladih glasbenikov Dolenjske.
V preddverju dvorane so si obiskovalci lahko ogledali izbrana slikarska dela s 14. likovnega shoda Grad Sevnica 2014.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se