Doslej sprejeli več kot 1500 migrantov


V Slovenijo je doslej prispelo več kot 1500 migrantov, od tega tretjina iz Sirije in tretjina iz Afganistana, 150 pa je Iračanov, je pojasnil državni sekretar na MNZ Boštjan Šefic. Najbolj obremenjena mejna točka so še vedno Brežice, kjer trenutno ostaja še 600 tujcev. Policisti v celoti obvladujejo položaj, varnostne razmere so dobre, je dejal.
Šefic je na novinarski konferenci poudaril, da obravnava beguncev v Sloveniji poteka dobro. Pri tem sodelujejo različni podsistemi nacionalno-varnostnega sistema, s to nalogo pa se srečujejo prvič. V tako velikem sistemu in tako intenzivnem delu sicer obstajajo odprta vprašanja, ki pa jih po besedah Šefica rešujejo strpno in učinkovito.
Obremenjeni sta zlasti območji Brežic in mednarodnega mejnega prehoda Obrežje, je povedal Šefic. Na območju mejnega prehoda Rigonci je za zdaj ustavljen pritok ljudi. V manjših skupinah, po 20 ali 30, prihajajo po železnici, je pojasnil.
Vse od petka pa do danes poteka razmeščanje oseb po nastanitvenih centrih, ki po njegovi oceni poteka dobro. Nekaj tujcev je resda imelo zdravstvene težave, ki so zlasti posledica naporne poti. Nekatere so odpeljali tudi v zdravstvene institucije, kjer so jih oskrbeli, v dva nastanitvena centra pa je bilo treba poklicati nujno medicinsko pomoč. Informacija, ki je zaokrožila v javnosti, da naj bi eden od begunskih otrok umrl, pa po besedah Šefica preverjeno ne drži.
Kot je napovedal, bodo tudi danes skrbeli, da bodo vsi migranti, ki bodo prišli v Slovenijo, ustrezno oskrbljeni. Iz centra za tujce in nekaterih drugih nastanitvenih kapacitet pa bodo v boljše pogoje premestili družine oz. ranljive skupine, ki potrebujejo boljše pogoje.
Na območju Brežic je trenutno še okoli 600 oseb, bodo pa tamkajšnji sprejemni center danes kadrovsko okrepili. Razen teh in še nekaterih manjših skupin naj v zaledju po trenutnih informacijah notranjega ministrstva ne bi bilo večjega števila beguncev. Tako bi se morale po mnenju Šefica "stvari, kar se tiče prihodov, nekoliko umiriti". Kljub temu pa do nadaljnjega še vedno ostaja zaprta železniška povezava za mednarodni potniški promet med Zagrebom in Ljubljano.
Se pa razmere po besedah Šefica lahko zelo hitro spremenijo. Tako na ministrstvu še niso uspeli preveriti podatka, da naj bi srbsko-hrvaško mejo v nedeljo doseglo 80.000 migrantov.
O migrantih, ki so že zapustili nastanitvene centre v Lenartu in Mariboru in se odpravili proti Šentilju, pa je povedal, da imajo osebe z dovoljenjem za zadrževanje v Sloveniji pravico do svobodnega gibanja. Zato jim tega tudi ne skušajo preprečiti, vendarle pa o tem obveščajo sosednje države. Je pa poleg 14 tujcev, ki so že pred dnevi zaprosili za mednarodno zaščito, to po besedah Šefica storila še ena oseba, in sicer na območju Murske Sobote.
Varnostne razmere na obmejnem območju so po zagotovilih Šefica dobre. Doslej niso zaznali nobenega ekscesa z izjemo tistega na območju Rigoncev. Še tega so po besedah Šefica zakrivili predstavniki nekaterih organizacij, saj so motili policijski postopek in s policisti tudi "fizično kontaktirali". Policija je ukrepala zgolj zoper enega protestnika, je pojasnil. Zavrnil je tudi namige, da policija naj ne bi obvladovala celotne zelene meje.
Potrdil je tudi, da so preverili informacijo o nevzdržnih delovnih pogojih policistov, na kar je opozoril Policijski sindikat Slovenije. Kot je dejal, podatki ne držijo, le v enem primeru se je zgodilo, da je manjša enote posebne policijske enote zaradi napake v komunikaciji ostalo brez hrane dlje, kot bi bilo prav.
Tudi poveljnik civilne zaščite Šestan je posebej pozval t. i. aktiviste, naj bodo pozorni do tistih, ki opravljajo svoje delo po poklicni dolžnosti ali prostovoljno. Glede zagotavljanja kapacitet je dodal, da v Logatcu trenutno postavljajo šotore, odločili so se tudi za dodatno aktivacijo kapacitet v stari vojašnici v Vrhniki. Dodatne tri nastanitvene enote s približno 500 mesti pa je zagotovila Mestna občina Ljubljana.
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Sandra Tušar je dodala, da je za zdravstveno varstvo migrantov poskrbljeno v vseh aktualnih sprejemnih in nastanitvenih centrih. Najbolj so obremenjene ekipe v Brežicah, preko noči pa so bile tudi na Obrežju.
Na območju Brežic so imele preko dneva in noči približno 40 intervencij. Gre zlasti za prehladna obolenja, prebavne težave in izčrpanost. Eno od nosečnic so odpeljali tudi v bolnišnico, a je po informacijah Tušarjeve njeno zdravstveno stanje dobro.
Nasploh po njeni oceni zdravstvene ekipe razmere obvladujejo. Ima pa ministrstvo tudi spisek 60 prostovoljnih zdravnikov in 30 medicinskih sester, od katerih trenutno pridobivajo podatke, kdaj in kje bi bili pripravljeni sodelovati, da bi pomagali obstoječim ekipam oz. jih dopolnjevali.
Ministrstvo za zdravje je sicer v stiku z vsemi nastanitvenimi centri in zdravstvenimi domovi na omenjenem območju. V Celju imajo v zdravstvenem domu tudi krizni štab. Vsakih osem ur bodo v nastanitvenem centru opravili obisk in nudili potrebno zdravstveno oskrbo, je povedala Tušarjeva.
Pojasnila je tudi, da so že aktivirali blagovne rezerve za zdravila in sanitetni material. Vse to je že na poti v vse sprejemne in nastanitvene centre, kjer to potrebujejo. Prav tako so aktivirali prikolico za množične nesreče, ki jo bodo po potrebi pripeljali v sprejemni center, kjer bi se pokazala potreba.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se