© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
780 let najstarejše belokranjske župnije

Brez oltarja in fresk


dolenjski-list
M. Bezek-Jakše
16. 10. 2008, 11.00
Posodobljeno
11:47
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

crnomaljska_cerkev.jpg
<strong>Na vrsti je obnova</strong> - Ob 780-

##IMAGE-3312842##

V soboto bo minilo 780 let, odkar je oglejski patriarh Bertold Andeški na pobudo vdove po višnjegorskem grofu ustanovil črnomaljsko pražupnijo. Takrat je bilo tudi prvič omenjeno naselje Črnomelj in dežela Metlika. V počastitev teh obletnic bodo pripravili v Črnomlju do konca novembra številne prireditve, ki so jih predstavili tudi na nedavni tiskovni konferenci.

Prvi koncert sakralne glasbe bo že v soboto, 18. oktobra, v župnijski cerkvi sv. Petra. Prav obnovo te cerkve je črnomaljski župnik Peter Kokotec natančneje predstavil novinarjem.

Letos bodo na papirju zaključili projekt celotne prenove, potem pa se bodo za denar prijavljali na razpise. Obnova cerkve bo namreč veljala kar 1,5 milijona evrov, obsegala pa bo arheološka izkopavanja, obnovo fasade, vitražev, ureditev tlakov v cerkvi, rekonstrukcijo Jerebovega oltarja in starih križniških klopi, beljenje notranjščine, ureditev zvonika kot razgledne točke in zbirke sakralne umetnosti v prostoru nad zakristijo.

Sedanja cerkev je bila predelana v 17. stol., s pomočjo arheoloških izkopavanj v cerkvi pa bodo morda prišli do podatka, kdaj je tam stala prva cerkev. Glede na to, da so okrog nje staroslovanski grobovi, bi lahko sklepali, da je bila cerkev na tistem mestu že okrog leta 950.

Prav tako se bodo verjetno dokopali do pomembnih podatkov tudi pri obnovi fasade, saj je spodnji del cerkve zgrajen iz starih rimskih nagrobnikov. V Metliki pa so našli načrte Jerebovega oltarja, po katerih ga bodo rekonstruirali. Jerebov oltar so namreč pred drugo svetovno vojno podrli, da bi ga obnovili, zaradi vojne pa so se deli razgubili. Pomembno pa je, da so se najpomembnejše plastike ohranile, marsikateri pomemben del pa so našli na podstrešju župnišča.

Našli so tudi načrt za poslikavo cerkve, ki je bil narejen med obema vojnama, a do poslikave ni prišlo nikoli. Stene cerkve, ki ima sicer lepo in bogato arhitekturo s kupolo in stranskimi oltarji, so torej ostale bele. Sicer pa ima cerkev tudi kripto, v kateri je več skeletov črnomaljskih gospodov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.