Borka za ženske pravice Minka Govekar izhaja iz Trebnjega



Mlada diplomirana etnologinja in kulturna antropologinja Ana Vrhovec je včeraj zvečer na povabilo ženskega odbora SDS Trebnje v Baragovi dvorani predstavila delo in vpliv na družbeno dogajanje Minke Govekar, ki se je rodila leta 1874 v družini Vasič v Trebnjem. Njen oče Ljudevit je bil zdravnik, mama Marija pa gospodinja.
Govekarjeva se je šolala pri uršulinkah v Ljubljani, postala je učiteljica, saj je bila to tedaj skoraj edina možnost pridobitve izobrazbe za ženske. Najprej je učila v Mirni Peči. S Franom Govekarjem sta se spoznala na plesnih vajah v času njenega šolanja, ko se je z Dunaja, kjer je študiral medicino, vrnil v domovino, pa sta se poročila. Rodili so se jima štirje otroci, najmlajši sin je kmalu umrl. Leta 1901 je bila med ustanovitelji prvega slovenskega ženskega društva - Splošnega slovenskega ženskega društva
»Dolžnost vsake ženske je, da se izobražuje, najsi postane potem že pestunja, tovarniška delavka, kuharica, prodajalka, učiteljica ali zdravnica. Ako se omoži, ji je pa še tem bolj treba temeljite ter mnogostranske izobrazbe, da more izvrševati častno in koristno svoj poklic i kot soproga i kot mati,« je leta 1901 zapisala Govekarjeva, ki je veliko uporabljala tudi psevdonime.
Prispevke je objavljala v časopisih Slovenski svet, Edinost in Slovenski narod. Kasneje je pisala tudi za Jutro, Domači prijatelj, Slovan, Ilustrovani tednik, Slovenka, Ženski svet, Glasnik JŽS. Njen glas je segel tudi čez meje - v češko Ženska Revue in avstrijski Frauen-Rundschau. Z možem sta sodelovala pri uredništvih Slovenskega naroda, Našega lista, Tedenskih slik in Domovine. Urejala je revijo Slovenska gospodinja in prilogo o gospodinjstvu v reviji Ženski svet.
Leta 1903 je izšla njena knjiga Dobra kuharica, leta 1908 zbornik Dobra gospodinja, leta 1926 je uredila knjigo o ženskem gibanju Slovenska žena. Veliko je tudi prevajala. Leta 1902 je izdala zbirko kratkih zgodb Ruska moderna z uvodno literarno študijo, leta 1908 je prevedla in izdala Tolstojev roman Moč teme. Prevedla je več kot 50 dramskih del, predvsem iz ruščine, poljščine in nemščine. Umrla je leta 1950.
"Minka Govekar je zelo aktualna še danes, čeprav bo 10. aprila 63 let od njene smrti. Njene teme so sodobne, pisala je na zanimiv način. Bila je prva, ki se je zavzemala za ženske pravice," je med drugim povedala Ana Vrhovec, ki si želi navezati stik z njenimi sorodniki na Dolenjskem, dejala je še, da bodo v Galeriji Družina na Krekovem trgu 1 v Ljubljani 27. marca ob 19.30 spet govorili o Govekarjevi.
Vrhovčeva se je raziskovanja Minke Govekar lotila v okviru projekta (Ne)znane Slovenke, ki poteka na Socialni akademiji.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se