Vlada predlaga predčasno razpustitev, župan se strinja

##IMAGE-3568539##
"Mislim, da je zadnji čas, da se je to zgodilo," je za Dolenjski list današnjo odločitev vlade komentiral kostanjeviški župan Lado Petretič in nadaljeval: "Na tak način se ni dalo več delati. In tudi ne bi mogli delati v prihodnje. Ničesar ne bi prejudiciral, ker ne vem, kako bo ukrepal državni zbor. Uradnega sporočila o tej vladni odločitvi občina do tega trenutka še ni prejela."
Kot smo poročali, vlada predlaga DZ predčasno razpustitev občinskega sveta v Kostanjevici na Krki, saj dve leti zapored ni sprejel proračuna, je vlada danes sporočila prek Twitterja. Razlog za nesprejem proračunov je spor med županom in svetniško večino, ki praktično onemogoča delovanje občinskega sveta. Ta zahteva revizijo vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, župan pa tega noče, ker meni, da je zadeva končana. Delovanje občinskega sveta je zato praktično onemogočeno, njegove seje so skoraj praviloma nesklepčne, občina pa drugo leto zapored deluje brez sprejetega proračuna.
Spor so skušali pomagati zgladiti tudi predstavniki službe za lokalno samoupravo na ministrstvu za javno upravo, ki so se 12. aprila o tem pogovarjali z županom in s svetniki. Takrat so Kostanjevičanom predlagali ustanovitev pomiritvene skupine, ki bi določila osnovne okvire za sprejetje proračunov. Pri tem so predlagali, da bi temeljni vzrok spora, vlaganja v telefonijo, zamrznili in da bi odločitev o tem prepustili novemu svetniškemu sklicu, a so svetniki tudi ta predlog kategorično zavrnili.
Ker se niso uspeli dogovoriti, je ministrstvo vladi predlagalo razpustitev občinskega sveta. Ta pa je danes predlog tudi podprla.
Dopolnjena objava ob 18.45:
Preden DZ izda sklep o razpustitvi občinskega sveta, mora opozoriti občinski svet na njegovo nezakonito ravnanje in mu predlagati, kako naj v primernem roku nezakonitosti odpravi, je v izjavi za medije po navedbah STA ob današnji seji vlade pojasnil minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Če občinski svet ravna v skladu z opozorilom, DZ postopek o razpustitvi s sklepom ustavi.
Najbolj odgovorna organa Občine Kostanjevica na Krki, župan Ladko Petretič in občinski svet, se ne uspeta dogovoriti o zakonitem postopku sprejetja potrebnih proračunskih dokumentov, kar je v neskladju s predpisi, ki urejajo javne finance, je dejal Koprivnikar. Po njegovih besedah se nezakonito stanje v občini vleče že dve leti, zato je vlada DZ predlagala skrajni ukrep na podlagi zakona o lokalni samoupravi.
Koprivnikar je spomnil, da je ministrstvo za javno upravo marca prejelo uradno pisno stališče ministrstva za finance, da so izpolnjeni pogoji za začetek postopka za razpustitev kostanjeviškega občinskega sveta. Iz listinskih dokazov, ki so jih po njegovih besedah zahtevali in pridobili od obeh občinskih organov, izhaja, da je župan ravnal v skladu z zakonom in da odgovornost za nesprejetje proračuna nosi občinski svet.
Kot je dejal minister, je namreč župan Petretič predlagal proračun za leto 2016, ki je bil uvrščen na dnevni red dveh rednih in dveh izrednih sej občinskega sveta v obdobju med decembrom 2015 in novembrom 2016 ter predlog proračunov za leti 2017 in 2018, ki je bil uvrščen na dnevni red dveh sej občinskega sveta v obdobju med novembrom 2016 in februarjem 2017.
Na ministrstvu za javno upravo so tudi izpostavili, da je občina brez sprejetega proračuna v razvojnem nazadovanju, saj ne more izvajati novih investicij, ne more se zadolževati in kandidirati na razpisih za evropska sredstva ali na državnih razpisih, saj ne more zagotavljati lastne udeležbe. Težave z rednim poslovanjem imajo izvajalci občinskih javnih služb, saj so financirani po dvanajstinah iz zadnjega sprejetega proračuna.
Koprivnikar je še dodal, da gre v primeru Občine Kostanjevica na Krki za eno najhujših kršitev zakonodaje, ki ureja lokalno samoupravo, saj povzroča nezmožnost urejanja lastnih zadev v občini, zato zakon v takih okoliščinah predvideva skrajni ukrep predčasne razpustitve občinskega sveta.
Zakon o lokalni samoupravi v 90. b členu določa, da se lahko občinski svet predčasno razpusti, če v letu, za katero ni bil sprejet proračun, tudi za prihodnje leto ne sprejme predloženega in pripravljenega proračuna, in če se v posameznem koledarskem letu po najmanj trikratnem sklicu sploh ne sestane na sklepčni seji. Če se občinski svet razpusti, DZ razpiše predčasne volitve.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se