Šefic: Nobena lokacija za sprejemno registracijski center še ni bila primerna




16. redna seja občinskega sveta je bila maratonska, saj so svetniki sestankovali skoraj sedem ur. Najdlje, skoraj tri ure, so se zadržali pri točki, ki je obravnavala informacijo o nameri ministrstva za notranje zadeve, da v Beli krajini vzpostavijo sprejemno registracijski center in pobudo civilne iniciative proti migrantskemu centru v Beli krajini.
Kot je povedal državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic, so v zadnjem obdobju v Beli krajini pregledali nekaj lokacij, a doslej zaradi različnih razlogov nobena ni bila primerna. Razprava je bila občasno kar precej vroča, čeprav je bilo slišati tudi, da navadno v Beli krajini le prikimavajo, če pa se uprejo, se začnejo takoj deliti na leve, desne, bele, rdeče, črne in še kakšne.
Po dolgi razpravi so sprejeli sklep s kar 10 točkami, za katere je od 21 svetnikov dvignilo roke 15 svetnikov, 4 pa so bili proti. V točkah sklepa je med drugim zapisano, da občina nima v lasti stavb ali zemljišč, ki bi bili primerni za vzpostavitev sprejemno registracijskega centra, zato tudi občinski svet ni mogel in tudi ne bo podal soglasja k njegovi vzpostavitvi. Občinski svet nasprotuje vzpostavitvi nastanitvenega centra v črnomaljski občini, saj območje z infrastrukturnih in socialnih vidikov ne prenese večjega števila migrantov, ki bi dlje časa ostali v črnomaljski občini. Kljub temu, da po informacijah Šefica v črnomaljski občini nobena ponujena nepremičnina v zasebni lasti ni ustrezna za sprejemno registracijski center, občinski svet poziva vse lastnike nepremičnin, da pred dokončno odločitvijo preverijo in upoštevajo stališče krajanov.
Če bo v skrajnem primeru vzpostavitev sprejemno registracijskega centra v črnomaljski občini neizogibna, občinski svet ne pristaja na sprejem in registracijo migrantov, ki bi prečkali hrvaško-slovensko mejo izven območja občine. Morebitne ilegalne pribežnike naj policija obravnava na območjih, kjer bodo prijeti. Svetniki so zahtevali, da lokacijo za center iščejo tudi izven občine, nasprotujejo pa iskanju lokacije za nastanitveni center ne le v črnomaljski občini, ampak v vsej Beli krajini.
Če bi v črnomaljsko občino res prišlo večje število migrantov, morajo biti pod policijskim nadzorom in na enem mestu, saj bi se v nasprotnem primeru lahko nenadzorovano gibali po občini in s tem ogrožali varnost občanov ali povzročali škodo. Svetniki so od ministrstva za notranje zadeve zahtevali, da v primeru večjega migrantskega vala proučijo možnost prevoza migrantov iz črnomaljske občine tudi na druge primernejše lokacije, ki so zaradi urejene infrastrukture, ob znatni pomoči države, dostopnejše, tako za premestitev migrantov na druge lokacije kot tudi vrnitev nazaj na Hrvaško. Županja Mojca Čemas Stjepanovič bo še naprej obveščala svetnike in javnost o vseh dogajanjih v zvezi z migrantskim vprašanjem, ki je povezan s črnomaljsko občino. Varnost črnomaljskih občanov mora biti na prvem mestu in v nobenem primeru ne sme biti ogrožena oz. se ne sme poslabšati zaradi reševanja migrantskega vprašanja.
Na seji so precej časa porabili tudi za razpravo o problematiki bioplinske in prašičje gnojevke. Ugotovitve so bile enake, kot že nekajkrat doslej: po Črnomlju in njegovi okolici smrdi, od kod, pa ni mogoče ugotoviti. Res pa je, da sta možna le dva vira, kot je dejal direktor kmetijske inšpekcije Primož Marolt.
Ena od pomembnejših točk je bila tudi sprememba cene toplote za distribucijski sistem DOLB Črnomelj. Res se je variabilni del stroškov zmanjšal, a se je fiksni del močno povečal. Dogovorili so se, da se bodo sestali stanovalci in distributerji in se pogovorili.
Županja je čestitala tudi družbi Akrapovič ob 25-letnici poslovanja in Urošu Rosi izročila delo akademskega slikarja Roberta Lozarja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se