Pripravljeni plačati do 30% komunalnega prispevka


Polna Velika dvorana Antona Lesjaka Šentjernejčanov v Kulturnem centru Primoža Trubarja (preko tristo) se je sinoči udeležila zbora zavezancev komunalnega prispevka, na katerega je povabila svetniška skupina v Občinskem svetu Ljudska alternativa, pri predstavitvi dogajanja in osvetljevanja problema pa je sodelovala tudi Civilna iniciativa Glas ljudstva.

Šentjernejčani, ki jih je pri znižanju – kot pravijo plenilsko - odmerjenega komunalnega prispevka zastopala tudi Civilna iniciativa Glas ljudstva, ki je nastala že lanskega julija – so po dveh urah umirjene debate soglasno sprejeli, da so pripravljeni plačati zneske, od najnižjega 300 evrov do najvišjega 1.400 evrov, oz. največ 30 odstotkov do sedaj odmerjenega prispevka ali celo 25, kar velja za tiste, ki se bodo odločili znesek plačati v enem obroku, takoj. Sklepi zbora zavezancev so v bistvu vseh 14 točk peticije ljudske nezaupnice županu in koaliciji v Občinskem svetu, ki jo je do sedaj podpisalo preko tisoč občanov, podpisovali pa so jo tudi na sinočnjem srečanju. Zbrani so sprejeli tudi sklep, da se poseben aneks sprejme še za podjetnike, saj ti še niso dobili nobenih odmer in sploh ne vedo, kaj jih čaka – po sedanjih izračunih pa naj bi menda plačali tudi po več kot 50 tisoč evrov komunalnega prispevka, kar je zanje nesprejemljivo in bi bila ogrožena delovna mesta.

»Dogovor daje CI in svetniški skupini nov mandat, ki bo pripomogel k rešitvi. Upam, da bo dogovor potrkal na vest tistih, ki se v dosedanjih pogajanjih in na sejah niso postavili v vašo kožo in vaš težak socialno-ekonomski položaj, ki je onemogočal plačilo tako visoko odmerjenega komunalnega prispevka,« je poudaril predsednik CI Samo Hudoklin. Vodja skupine Ljudska alternativa Albert Pavlič pa je povedal, da bodo s predlogi stopili pred župana in občinsko upravo, »in upamo, da vaša volja ne bo izigrana. Ni namen menjava župana in razrešitev občinskega sveta, čeprav je z njimi res težko sodelovati in doseči dogovor.«

Te in še mnoge izjave, zlasti tiste, kje naj občina varčuje in prihrani razliko, ki je sedaj v občinsko blagajno s strani občanov ne bo, so spodbudile močne aplavze in ploskanje zbranih, ki so sicer v dveh urah prisluhnili glavnima govornikoma, a so nato imeli tudi kup vprašanj v zvezi s komunalnim projektom v občini, ki prinaša novo veliko čistilno napravo v Šmalčji vasi in – kot so prepričani – veliko stroškov predvsem zanje. Obeta se plačevanje drage kanalščine, ni pa jim jasno tudi, kako bodo vse vasi priključene na ČN, finančna konstrukcija projekta in še marsikaj. Nerealnih stvari občani niso pripravljeni plačati, so poudarili in naj odgovorni nosijo odgovornost. Nekateri zbrani so povedali tudi, da so razočarani nad delom občinske uprave, ker jim npr. ni omogočila dostop do informacij javnega značaja in so se celo morali obrniti na informacijsko pooblaščenko.
Župana s sodelavci in koalicije ni bilo
Zbrani Šentjernejčani so bili razočarani, da se dogodka kljub pričakovanju ni udeležil ne župan Franc Hudoklin, ravno tako nihče iz občinske uprave in iz koalicije, ki ima v občinskem svetu večino – razen Igor Kalin, a ne kot podžupan, pač pa kot občan, kot je poudaril. Povedal je, da bi moral vsak politik zaznati glas ljudi in da bo na koncu potreben dogovor, k čemur želi, da prispeva tudi predlagana rešitev »njegove« stranke LDS, kar so nekateri sicer razumeli drugače. Kalin, ki je bil sicer deležen kar nekaj kritik vodje skupine Ljudska alternativa Alberta Pavliča, je zbranim povedal novico, da so občani, lastniki novih blokov in hišic pri Sparu, kjer je komunalni prispevek že plačal investitor, bili tega stroška oproščeni.

Zbranim je Pavlič prebral županovo pismo, v katerem je sporočil, da ga na zbor zavezancev ne bo, ravno tako so prebrali njihovo pismo županu. Zbrani so menili, da se je oddaljil in odtujil od ljudstva in da bi moral znati stopiti pred svoje ljudi, saj se vse to dogaja zato, »ker politika ni naredila, kar bi morala.« Slišati je bilo veliko upanje za Šentjernej s »šentjernejsko pomladjo, ki se je končno le začela.«
V CI Glas ljudstva in skupini Ljudska alternativa so se vsem zahvalili za pomoč in podporo, zlasti pa domači pravnici Mariji Rešetič za brezplačno pomoč in svetovanje.
Več in tudi o komentarju župana na dogajanje pa v četrtkovem Dolenjskem listu.
V priponkah dopisovanje med županom in CI.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se