Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

O izboljšanju odnosov med romskim in neromskim prebivalstvom


Besedilo in fotografije: M. B.-J.
20. 12. 2012, 10.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

p1300294_1_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
p1300302_6_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
p1300297_3_1_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Včeraj je bilo v okviru mednarodnega projekta Prepoznavanje in zmanjševanje predsodkov kot vir konfliktov med romskim in neromskim prebivalstvom - primer Bolgarije, Italije, Romunije in Slovenije – REDUPRE, v Črnomlju srečanje z naslovom Pogovor o možnostih izboljšanja odnosov med romskim in neromskim prebivalstvom v Beli krajini.

Pogovor je vodil prof. dr. Silvo Devetak, koordinator projekta REDUPRE, v razpravi pa so med drugimi sodelovali Nada Žagar, direktorica ZIK Črnomelj, Darko Rudaš, predsednik združenja romskih svetnikov Slovenije, Mojca Frankovič, ZIK Črnomelj, dr. Vera Klopčič, ISCOMET Inštitut, Maribor, Stanko Baluh, direktor Službe za narodnosti, Boštjan Vernik Šetinc, Gašper Adamič, višji svetovalec na Uradu varuha človekovih pravic, Mojca Čemas Stjepanovič, županja občine Črnomelj, Nada Babič Ivaniš, članica Posebnega delovnega telesa za spremljanje položaja romske skupnosti v občini Črnomelj, Silvo Mesojedec, predsednik Regijske civilne iniciative za reševanje romske problematike, Novo mesto, Janez Doltar, svetovalec na Mestni občini Novo mesto, Dušica Balažek, romska občinski svetnica v Mestni občini Novo mesto, Ema Skrt, radio Aktual Studio D, Novo mesto, Fanika Povše Konec in romski novinar Bogdan Miklič.

Beseda je tekla o relevantnih rezultatih terenske raziskave o predsodkih med romskim in večinskim prebivalstvom v Beli krajini, razumevanju stereotipov in predsodkov med romskim in ne-romskim prebivalstvom, o delu Službe za narodnosti za izboljšanja sožitja med romskim in ne-romskim prebivalstvom v Beli krajini. A tudi o prevzemanju odgovornosti za spoštovanje pravice do enakega obravnavanja ter za ustvarjanje kulture pravic in vključujoče družbe, o pogledu varuha človekovih pravic na probleme sožitja med romskim in ne-romskim prebivalstvom s poudarkom na delovanju lokalnih skupnosti, o pomenu in vlogi lokalne skupnosti kot generatorju politike vzajemnega spoštovanja in razumevanja drugačnosti. Ter o uspehih in neuspehih posebnega delovnega telesa za spremljanje položaja romske skupnosti v Črnomlju na področju preseganja stereotipov in predsodkov ter nestrpnosti, o predlogih za zboljšanje odnosov in razumevanja med romskim in ne-romskim prebivalstvom s poudarkom na Beli krajini, o vlogi medijev pri oblikovanju pozitivne klime za sodelovanje in odpravljanje stereotipnih vedenj med romskim in večinskim prebivalstvom ter še o čem.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.