LDS: Novi obrazi za prepoznavne vrednote


Predsednica LDS Katarina Kresal je včeraj v Novem mestu predstavila tri dolenjske kandidatke, ki bodo barve nekoč najmočnejše stranke v državi zastopale v dveh novomeških in trebanjskem okraju šeste volilne enote. Na parlamentarne volitve se tako prvič podajajo Taja Borštnar (Trebnje), Branka Petkovšek (Novo mesto 1) in Renata Čampelj Jurečič (Novo mesto 2).
Slogan LDS-ove spletne kampane »Ženske so zakon« so na Dolenjskem vzeli zares. Taja Borštnar z Mirne je 24-letna socialna delavka, ki se je po junija opravljenem zagovoru diplomskega dela zaposlila na trebanjskem centru za socialno delo, kjer nudi učno pomoč otrokom v naselju Hudeje. »Tudi prijatelji so bili presenečeni, ko so izvedeli, da se podajam na volitve, a doslej sem že precej naredila na mikro nivoju in prišel je čas, da začnemo spreminjati tudi makro raven,« je dejala Borštnarjeva, ki bi se kot poslanka posvečala predvsem ljudem, drugačnim in ženskam, prizadevala pa bi si tudi za več novih delovnih mest.
Šentjernejčanka Branka Petkovšek, kandidirala bo v novomeški okolici, zase pravi, da je najmlajša članica Društva kmetic Šentjernej, politiko pa je podrobneje spoznala v volilnem štabu županskega kandidata. Prepričana je, da Dolenjska v parlamentu potrebuje žensko, sama pa bi si tam prizadevala za oživitev lesnopredelovalne industrije na Dolenjskem. »Z vložkom 30 milijonov evrov lahko ustvarimo 3.000 novih delovnih mest,« je prepričana, denar za to pa bi vzela tudi iz rezerv Banke Slovenija. Na Dolenjskem bi bilo po njenem mnenju treba razvijati turizem, ga povezati v enotno podobo in celostno nastopiti na trgu. Mlade bi spodbujala k podjetništvu v posebnem inkubatorju, več priložnosti pa bi morali mladi dobiti tudi pri ustvarjanju politik lokalnih skupnosti. Učiteljica na šentjernejski osnovni šoli bi poenostavila načine financiranja društev, zase pa pravi, da je nov obraz in da je pripravljena delati.
Renata Čampelj Jurečič je profesorica slovenščine na novomeški gimnaziji in, kot priznava, precejšnja novinka v politiki. Ključen za napredek se ji zdi pretok znanja v gospodarstvo, zato bi uvedla obvezno srednjo šolo in ukinila glavarino za učne programe, saj da ta ne spodbuja deficitarnih poklicev. Na področju visokega šolstva bi poenotila postopke habilitacije predavateljev in omogočila njihov prost pretok med visokošolskimi ustanovami. Na infrastrukturnem področju se ji zdi najpomembnejša tretja razvojna os, ki bi z razbremenitvijo prometa skozi Novo mesto po njenem pripomogla tudi k oživljanju mestnega jedra. Na področju varovanja okolja bi se zavzemala za gradnjo čistilnih naprav na Krki, ki bi tako lahko postala bolj turistično zanimiva, dokončanje Ceroda 2, uvajanje obnovljivih virov energije, predvsem biomase. Zdravstvo mora po njenem ostati javno, novomeška bolnišnica pa čim prej potrebuje nov interni oddelek.
Na vprašanje, ali so novi obrazi LDS na volitvah posledica rezultatov anket, ki stranki ne napovedujejo vstopa v parlament, in je bilo zaradi tega v kandidaturo težje prepričati vidnejše člane stranke, je Kresalova odvrnila, da so ankete podobno kazale že pred tremi leti, a da meni, da bo LDS celo večje volilno presenečenje. »Na slovenskem političnem trgu je veliko novih obrazov, a težko je vedeti, kaj se skriva za njimi. V takih trenutkih se ljudje obrnejo k temeljnim in prepoznavnim vrednotam, ki jih zaradi tradicije naše stranke lahko povežejo z nami,« je dejala prvakinja LDS.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se