Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Danes čez zeleno mejo pri Rigoncah že več kot 4000 migrantov; na terenu tudi vlada


STA
23. 10. 2015, 07.10
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

drugi_val002.jpg

##IMAGE-3633820##

Nekaj po polnoči so policisti pri Rigoncah ponovno izsledili skupino tujcev, ki je prestopala zeleno mejo. Okoli 2000 tujcev so pospremili v sprejemni center v Brežice in v začasni center v Dobovi. Zadnja skupina je mejo prestopila okoli 4. ure. Po prvih ocenah gre prav tako za okoli 2000 migrantov. Ta skupina tujcev je trenutno še na območju Rigonc.

Policisti so tudi ponoči nadaljevali z organizacijo prevozov migrantov iz sprejemnega centra Brežice in začasnega centra Dobova v namestitvene in sprejemne centre po državi. Vsi prevozi potekajo v spremstvu policistov.

Trenutno je v sprejemnem centru v Brežicah okoli 4200 migrantov in v začasnem centru v Dobovi 1200 migrantov.

Posledice drugega begunskega vala si bo od blizu ogledal tudi del vladne ekipe

Drugi begunski val vodi v Slovenijo po več tisoč beguncev dnevno. V državo jih je v minulih dneh prišlo čez 40.000, mnogi čez zeleno mejo. Med najbolj obremenjenimi sta nastanitvena centra v Brežicah in Šentilju ter vas Rigonce, a jih vozijo tudi drugam. Danes si bo razmere na terenu ogledal tudi del vladne ekipe.

Ministrica za obrambo Andreja Katič bo okoli 10. ure obiskala nastanitveni center za migrante v Šentilju, kjer se bo seznanila z aktualnimi razmerami v centru ter z aktivnostmi civilne zaščite, policije in vojske ter drugih organizacij pri oskrbi migrantov. Srečala se bo tudi z županom občine Šentilj Štefanom Žvabom.

Z razmerami se bo od blizu seznanil tudi premier Miro Cerar, a bodo podrobnosti njegovega obiska znane šele danes.

Ob razsežnosti begunske krize, ki jo čuti Slovenija, so zelo obremenjeni civilna zaščita, prostovoljci, vojska, policija in drugi, ki se predvsem v sprejemnih in nastanitvenih centrih trudijo pomagati beguncem, ki prezebli in lačni prihajajo v Slovenijo.

Najbolj je obremenjeno širše območje Brežic, kjer so se dogovorili za postavitev novega šotorišča. Kot je za četrtkovo oddajo Epilog na POP TV dejal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan, bodo tja preselili begunce iz nekdanjega objekta Beti, ki se sicer nahaja sredi vasi.

Slovenija je tudi v pričakovanju pomoči iz drugih držav, med drugim naj bi bili na poti že ogrevani šotori.

V Slovenijo begunci sicer prihajajo iz Hrvaške, tja pa iz Srbije. Hrvaški notranji minister Ranko Ostojić je napovedal, da se bosta danes na mejnem prehodu Bajakovo srečala s srbskim kolegom Nebojšo Stefanovićem. Pričakuje, da se bosta konkretno dogovorila o boljši organizaciji pri sprejemu beguncev.

Na Šentilju trenutno več kot 2500 beguncev, ponovno naj bi jih začela sprejemati Avstrija

Minulo noč avstrijski varnostni organi iz nastanitvenega centra na Šentilju niso sprejemali beguncev, se pa trenutno na prehod meje že pripravljajo tri skupine beguncev, je davi za STA povedal dežurni v nastanitvenem centru na Šentilju Erik Pagon. Trenutno je v tamkajšnjem centru po njegovih podatkih nekaj več kot 2500 migrantov.

Avstrijski varnostni organi so slovensko policijo v četrtek zvečer obvestili, da zaradi večjega števila beguncev v Špilju do današnjega jutra ne bodo sprejeli novih tujcev iz nastanitvenega centra Šentilj.

Stari mejni prehod Šentilj je zaprt v obe smeri za ves promet, obvoz po avtocesti je možen tudi brez vinjete, navaja Prometno-informacijski center za državne ceste.

Cerar za TV Slovenija: Storili bomo vse, da zavarujemo Slovenijo in državljane

Uporabili bomo vse, kar smemo in moramo, da zavarujemo državljane in Slovenijo, je v luči zaostrovanja migrantske krize za TV Slovenija povedal premier Miro Cerar. Vlada po njegovih besedah razmišlja o več možnostih, tudi o ograji na meji, a čaka na evropsko rešitev. Če te ne bo, je Slovenija prepuščena sama sebi, je dodal premier.

Na očitke o prepočasnem odzivu vlade in države je Cerar dejal, da so ukrepali sorazmerno s situacijo. "Dokler ni beguncev, ne moremo ukrepati. Ko so prišli, smo v skladu z naraščanjem števila stopnjevali pritisk," je poudaril premier.

Ob tem je opozoril, da je Slovenija najmanjša država na balkanski migrantski poti in da je v enem dnevu v Slovenijo vstopilo skoraj 13.000 ljudi, s čimer se ni soočila nobena država na tej poti. "To je toliko, kot da bi v Nemčijo v enem dnevu prišlo pol milijona ljudi," je zatrdil Cerar in dodal, da kljub temu ta migranski tok Slovenija s svojimi silami obvladuje. "Vsa pohvala policiji, ki jo žal nekateri napadajo. Prav slovensko," je pripomnil Cerar.

Čeprav sile, ki migrante sprejemajo in obravnavajo, po Cerarjevih besedah vlagajo nečloveške napore, ima Slovenija še nekaj rezerv v vojski, v rezervnih enotah policije.

Glede pomoči drugih evropskih držav je dejal, da so že sedaj na slovenski meji avstrijski policisti. "K nam bodo prišli tudi policisti držav Višegrajske skupine. V zadnjih dneh so se nam ponudili Nemci, pa tudi Francozi in Italijani. Mi bomo to sprejeli," je povedal Cerar.

V Bruselj je Slovenija prav tako poslala spisek zahtev, kar potrebuje. Vlada je po Cerarjevih besedah Evropski komisiji predlagala, da bi v šestih mesecih Slovenija dobila 60 milijonov evrov finančne pomoči. Poleg tega je Slovenija zaprosila za policijsko opremo in osebje.

Kdaj bo ta pomoč prišla, je po Cerarjevih besedah odvisno od tega, kako bo Evropska komisija v prihodnjih dneh odločila. Ne moremo računati, da se bo to recimo zgodilo v enem dnevu ali dveh.

"Zato moramo sami storiti vse, da zavarujemo ljudi, premoženje, da usmerjamo ta tok, da smo humani do ranljivih skupin," je poudaril predsednik vlade, ki bo v petek s tremi vladnimi ministri obiskal krizne migrantske točke po Sloveniji.

Cerar je dejal, da za zdaj še ni dobil namigov, da bi Nemčija in Avstrija zaprli svoje meje. "Nasprotno, z Avstrijo smo se dogovorili še za eno vstopno točko za migrante pri Jesenicah," je razkril Cerar.

Na vprašanje, ali ima Slovenija v primeru zaprtja avstrijskih in nemških meja nadomestni načrt, je Cerar dejal, da razmišljajo o vseh možnostih.

Glede ograje na meji je dejal, da je nekaj možnosti, a meja s Hrvaško je dolga, postavitev ograje bi bila zelo težavna in tudi če bi jo postavili, morata za njo stalno stati policija in vojska, da se prepreči nezakonite prehode.

Slovenija razmišlja torej tudi o ograji, a najprej išče evropsko rešitev. "Če izgubimo upanje na evropski ravni, so na voljo vse možnosti, ker bomo potem prepuščeni sami sebi," je opozoril Cerar.

Premier je izkoristil priložnost, da je ostro kritiziral Hrvaško zaradi namernega razpršenega pošiljanja migrantov na slovenske meje. Hrvaškega premierja Zorana Milanovića je zato zjutraj v pogovoru opozoril pred resnimi posledicami, če bo Hrvaška nadaljevala s temi praksami. "Gre za neevropsko in nevarno ravnanje, saj lahko povzroči konflikte," je bil oster premier.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.