Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Umrl je častni črnomaljski občan mag. Janez Kramarič


dolenjski-list
M. Bezek-Jakše
6. 7. 2011, 17.15
Posodobljeno
27. 07. 2011 · 12:52
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kipec_1_1.jpg
Skulptura, ki jo je prejel prvi črnomaljski častni občan po osamosvojitvi Slovenije.
p1030432_3_1.jpg
Listino z nazivom častnega občana in skulpturo je mag. Janezu Kramariču (levo) izročil takratni črnomaljski župan Andrej Fabjan.
p1030428_2_1.jpg

Vse, ki so ga poznali, je pretresla vest, da je umrl mag. Janez Kramarič, častni občan občine Črnomelj. S črnomaljske občinske uprave so sporočili, da je v sejni sobi Občine Črnomelj odprta žalna knjiga. Vanjo se je bilo mogoče vpisati danes, 6. julija, od 13. do 17. ure, a tudi jutri, v četrtek, 7. julija, od 8. do 15. ure. Iz Knjižnice Črnomelj pa so sporočili, da so ob smrti častnega meščana mag. Janeza Kramariča pripravili razstavo del, ki jih je napisal. Razstavo si je mogoče ogledati vsak dan, ko je knjižnica odprta za uporabnike.

Mag. Janez Kramarič je prejel naziv častnega črnomaljskega občana junija lani, na predvečer dneva državnosti, ko so v črnomaljskem kulturnem domu pripravili slovesnost ob prazniku. V Črnomlju so lani prvič po osamosvojitvi Slovenije podelili to priznanje, sicer pa naj bi ga podeljevali vsaka štiri leta.

Janez Kramarič se je sicer rodil v Ljubljani, a se je leta 1939 kot petletni fantič s starši vrnil v njihov rojstni Črnomelj. Po končanem študiju prava se je tudi Janez leta 1959 vrnil v Črnomelj in z nekaj presledki opravljal sodniški poklic. Že od gimnazijskih let pa se je veliko ukvarjal s kulturo, pa naj je šlo za dramsko, glasbeno ali literarno področje. Še bolj se ji je posvetil, ko se je po študiju vrnil domov. Igral in režiral je v črnomaljski dramski skupini. Leta 1964 je bil eden od pobudnikov in prvih organizatorjev Jurjevanja v Črnomlju, za katerega je napisal scenarij in 15 let vodil programski del prireditve.

Kot sodnik v Novem mestu in kot sodnik za prekrške v Črnomlju je napisal več člankov in razprav s področja kazenskega in prekrškovnega prava, leta 1987 pa je pri Gospodarskem vestniku izšla njegova magistrska naloga. Tudi sicer je prišlo izpod njegovega peresa kar nekaj knjig in knjižic. Leta 1998 je izdal vodnik po Župančičevi poti od Dragatuša do Vinice. S prebivalci KS Dragatuš in Vinica je tudi označil traso in istega leta pripravil prvi pohod po Župančičevi poti, ki je postal tradicionalen.

V reviji Rast je predstavil Črnomaljce Matijo Malešiča, Vinka Beličiča in Martina Malneriča. Na njegovo pobudo so vsem trem na njihovih rojstnih hišah v Črnomlju postavili spominske plošče. Objavil je številne članke, ki so kakor koli povezani s Črnomljem in Črnomaljci. Izdal je knjige Na spolzki brvi, Črnomelj v daljni in bližnji preteklosti, Črnomaljska godba nekdaj in danes, Črnomaljci v slovenskem narodnem prebujenju, Črnomaljska pošta skozi čas, Mlinska kolesa so obstala-Mlini ob Lahinji in Dobličici. Napisal je tudi več knjižic: Cerkev sv. Helene pri Podzemlju, Spomenik na Gričku, Cerkev in pokopališče v Vojni vasi, Župnik Leopold Kolbezen in njegove lurške kapelice. Zbral je gradivo za slovar črnomaljskega narečnega govora in lani končal s pisanjem obsežnega slovarja.

V obrazložitvi ob prejemu naziva častnega občana so med drugim zapisali, da je mag. Janez Kramarič, ki je leta 1999 prejel občinsko Župančičevo plaketo, vzor občana, ki skrbi za dobrobit, blaginjo in ugled občine, zato si je naziv častnega občana nedvomno zaslužil.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.