Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Žabjak brez državnega denarja, na rotovžu ogorčeni


B. B.
10. 6. 2016, 14.50
Posodobljeno
03. 07. 2016 · 08:35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

brezje_zabjak_18.jpg
B. B., arhiv
Novomeška občina je zaprosila za nekaj manj kot 300.000 evrov za projekt urejanja romskega naselje Žabjak-Brezje, a ostala brez denarja. (Foto: B. B., arhiv)

##IMAGE-3607033##

Znani so rezultati razpisa ministrstva za gospodarstvo za sofinanciranje gradnje komunalne infrastrukture v romskih naseljih. Na seznamu za sofinanciranje so z našega območja uvrščeni projekti občin Krško, Metlika in Črnomelj, za projekte občin Novo mesto (ureditev naselja Žabjak-Brezje), Kočevje (cesta Trate), Trebnje (cesta Vejar), Semič (cesta Vrčice) in Metlika (infrastruktura Gradac) pa je denarja zmanjkalo.

"Odločitev in pojasnilo ministrstva sporočata, da je v Sloveniji za 2 milijona evrov bolj prioritetnih projektov od urejanja novomeških romskih naselij, čeprav na tem območju vladajo ene najbolj perečih bivanjskih razmer v Sloveniji. S tem razumemo, da država zavrača sodelovanje z lokalno skupnostjo pri urejanju razmer največjega romskega nelegalnega naselja v Sloveniji in bo težave reševala sama," so odločitev komentirali v kabinetu novomeškega župana.

Mestna občina Novo mesto za ureditev Žabjaka in drugih romskih naselij v svojih razvojnih programih do leta 2020 načrtuje več kot 3 milijone evrov, a v razvojnih programov države takšni projekti še vedno niso predvideni, razočarano ugotavljajo na mestni občini. Ureditev romskega naselja Brezje-Žabjak je finančno in vsebinsko najzahtevnejša naloga. Tokrat je občina na razpis ministrstva prijavila projekt v vrednosti dobrih 400 tisočakov, zaprosila pa je za tričetrtinsko sofinanciranje.

Nad razpletom so v Novem mestu razočarani: "Mestna občina Novo mesto je pripravljena v partnerstvu z državo in z vsemi vpletenimi zadeve začeti reševati, vendar mora svojo aktivno vlogo zavzeti tudi država. Zato do ureditve situacije pričakujemo, da bodo vse nadaljnje pobude, predlogi in pritožbe organizacij, ki si prizadevajo za romske pravice (Varuhinja človekovih pravic, Urad za narodnosti, Amnesty International Slovenija ipd.), naslovljene neposredno na predsednika Vlade RS in ne na Mestno občino Novo mesto," so še zapisali v sporočilu za javnost.

Več o rezultatih razpisa, prijavljenih projektih in odzivu novomeške občine prihodnji teden v tiskani izdaji Dolenjskega lista.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.