Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Svetnike zbodlo prikrivanje vsebine aneksa o CERO Globoko


dolenjski-list
Janja Ambrožič
31. 8. 2009, 12.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

ndl_005.jpg
J. A
Silvester Prpar in Janez Slak (Foto: J. A)

Danes je skupina 13 svetnikov, ki so podpisali Sporazum o uresničevanju strateško razvojnega načrta za mandatno obdobje do 2010, sklicala novinarsko konferenco, na kateri so opozorili na nedopustno ravnanje vodstva občine Trebnje v povezavi z regijskim odlagališčem Globoko. Na zadnji seji so namreč svetniki direktorja občinske uprave Rada Javornika spraševali, zakaj pred njimi skrivajo aneks k pogodbi o gradnji deponije, pa je ta odgovoril, da ničesar ne skrivajo, ampak da aneks ne obstaja. Dva dneva kasneje je časopis Delo (21. avgusta) objavil, da je devet županov isti dan, kot je bila seja občinskega sveta v Trebnjem, podpisalo aneks k pogodbi.

"Očitno nekaj skrivajo pred občinskim svetom," je dejal trenutno predsedujoči trinajsterici Silvester Prpar (SLS) in poudaril, da oni regijskemu centru ne nasprotujejo, želijo pa, da bi pri njegovi gradnji delovali čim bolj gospodarno: da bi upoštevali dosedanja vlaganja občine Trebnje, realno ocenili stroške (meni, da sedanji izračuni, ki kažejo na 21 milijonov evrov vredno naložbo niso realni), občini Trebnje, ki vodi investicijo, bi morali tudi drugi zagotoviti kakšen denar.

"Trebanjska občina in personal občinske uprave nista sposobna peljati tega projekta, zato je treba že zdaj ustanoviti skupno podjetje," je bil prepričan Janez Slak (LDS), ki na vprašanje, kaj bo skrajni inštrument, ki ga bodo uporabili, če župan Alojzij Kastelic ne bi upošteval sklepov občinskega sveta (da mora pripraviti novo pogodbo, v kateri bodo upoštevali vse pripombe, poleg tega, morajo to pogodbo najprej potrditi svetniki, šele potem jo lahko podpiše), odgovoril, da v tem primeru oni ne bodo potrdili dokumenta identifikacije investicijskega projekta, kar pomeni, da naložba ne bo izvedljiva.

Alojzij Kastelic je zavrnil navedbe, da bi katera od občin že podpisala aneks, njegov osnutek so pa res poslali županom in na vprašanje, zakaj je potem direktor občinske uprave dejal, da aneks ne obstaja, odgovoril:

"Aneksa ni, dokler ni podpisan!"

Pojasnil je, da so pripravili novo pogodbo, kajti v aneksu je bilo preveč členov, zdaj jo še pregledujejo na ministrstvu za okolje in prostor, vanjo pa je vključenih 19 občin (brez Grosupljega, Ivančne Gorice in Dobrepolja) oziroma 135.000 ljudi. V novo pogodbo so po zagotovilih župana vnesli vse predlagane popravke, ki jih je dopuščal zakon in dodal, da so to tudi dosedanja vlaganja občine Trebnje, vendar v ta fond ni mogoče šteti že zasedena zemljišča na deponiji, objekte, ki jih bo treba porušiti in državna sredstva.

Podžupan Jože Povšič (NDK) pa je povedal, da novi pravilnik omogoča, da občani občine, kjer je odlagališče, plačujejo za desetino nižjo ceno odlaganja.

Več o tem v tiskani izdaji Dolenjskega lista.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.