Suhokranjski vodovod še čaka na odločbo

##IMAGE-2285512##
Usoda projekta Suhokranjski vodovod (uradno se imenuje Oskrba z vodo Suhe krajine) še ni povsem jasna. V tem trenutku sicer ni pomislekov, da ga ne bi realizirali, je pa velika uganka, kdaj naj bi se to zgodilo. Naložba, ocenjena na okoli 37 milijonov evrov, ki bo pitno vodo prinesla več kot 10 tisoč prebivalcem petih občin (Žužemberk, Mirna Peč, Dolenjske Toplice, Kočevje in Dobrepolje), čaka na pogodbo o sofinanciranju z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Občina Žužemberk, ki je nosilka projekta, je izvedla tri postopke oddaje javnih naročil, dva sta že pravnomočno zaključena, izbrali so inženirja in nadzornika, pa tudi podjetje za obveščanje javnosti, še vedno pa ni zaključen postopek za izbor izvajalca gradnje, ki je zahteval prehodno ugotavljanje sposobnosti zainteresiranih ponudnikov. Gre namreč za izjemno obsežna dela, ki vključujejo izgradnjo več kot 152 kilometrov vodovoda, petih črpališč, sedmih vodohranov, 16 razbremenilnih jaškov, 18 redukcijskih jaškov, 11 merilnih jaškov in obnovo oz. nadgradnjo 11 obstoječih objektov.
»Prispeli sta dve ponudbi, ki sta bili zaradi preseganja ponudbene cene izločeni kot nesprejemljivi,« je pojasnil direktor žužemberške občinske uprave Jacques Gros in dodal, da bodo z obema izvedli postopek s pogajanji.
Kakšni sta bili ponudbi, nam ni uspelo izvedeti, žužemberški župan Franc Škufca je povedal le, da je bila razpisana vrednost 27 milijonov evrov. Sicer ne dvomi v izvedbo projekta, ocenjuje pa, da ga bodo izpeljali v prihodnji finančni perspektivi (2014-2020), kar za vključene občine, ki bodo morale del denarja zagotoviti same, niti ni tako slabo, saj se bo izvedba lahko potegnila do leta 2017, kar bo ugodnejše za proračune.
»Zdaj se ministrstva usklajujejo glede nove finančne perspektive, odločbo pričakujemo v kratkem, pa tudi delati bi lahko začeli še v tem letu, saj se bodo po novem letu lahko začela tudi izplačila,« je dejal Škufca, ki se ne boji, da bi morali razpise za izvajalce ponavljati, kajti od izbire ponudnika garancije veljajo še pol leta.
Prizna, da so pričakovali hitrejši postopek, ki se je v njihovem primeru zavlekel zaradi zakonodaje in pritožb, ki so se vrstile ena za drugo. Na vprašanje, ali je v občinah motivacija za izvedbo naložbe v zadnjem času zaradi čakanja kaj upadla, izstreli: »Kje pa, še bolj smo vsi zagreti, ker vemo, da če do pitne vode ne bomo prišli na ta način, bomo brez vodovodov ali pa bomo morali delati po delih.«
Z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo nismo dobili konkretnega odgovora, kaj nameravajo s projektom Suhokranjski vodovod, med možnimi rešitvami so omenili tudi tisto, ki jo je kot najverjetnejšo izpostavil Škufca, torej, da bi projekt padel v novo programsko obdobje 2014-2020.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se