Jugovzhodna Slovenija z novim regijskim razvojnim svetom

##IMAGE-2287656##
V Novem mestu je danes potekala ustanovna seja novega razvojnega sveta v regiji Jugovzhodna Slovenija. Sestavljajo ga območni župani, predstavniki gospodarska, nevladnih organizacij in predstavnik območnega razvojnega partnerstva. Naloga sveta bo predvsem zagovarjanje regionalnega razvoja in območnih projektov pri črpanju evropskega denarja.
Predsednik sveta regije in novomeški župan Alojzij Muhič je povedal, da bo 54-članski regijski svet, ki bo deloval v okviru slovenskega vzhodnoregijskega sistema, zagovarjal projekte, ki jih na območju jugovzhodne Slovenije načrtujejo v okviru prihodnje finančne perspektive med letoma 2014 in 2020.
Med temi je navedel posodobitev železniških prog Ljubljana - Karlovec in Trebnje - Sevnica, cesto tretje razvojne osi in drugo cestno infrastrukturo, cesto tretje a razvojne osi Ljubljana - Kočevje in mednarodno povezavo do hrvaških Delnic oz. do avtoceste Zagreb - Split. Hkrati pa se bodo zavzemali za vrsto manjših projektov, ki zadevajo življenje občanov, je dodal.
Po podatkih direktorice Razvojnega centra Novo mesto in novomeške podžupanje Mojce Špec Potočar je bilo v zadnji finančni perspektivi za infrastrukturne projekte in projekte dviganja kakovosti bivanja iz sredstev razvoja regij zagotovljenih 51 milijonov evrov, navedena sredstva pa so v jugovzhodni Sloveniji doslej počrpali v 97 odstotkih.
V navedeni regiji so si v zadnji finančni perspektivi iz evropskih strukturnih skladov zagotovili tudi nekaj več kot 150 milijonov evrov. Enak znesek so za izvedbo različnih projektov v regiji prispevali sami, približno podoben znesek pa si obetajo tudi v prihodnji finančni perspektivi, je še dejala Špec Potočarjeva.
Z denarjem, ki so si ga zagotovili v zadnji finančni perspektivi, so sicer v jugovzhodni Sloveniji izvedli projekt centralne čistilne naprave v Novem mestu, še vedno pa čakajo na pogodbo o sofinanciranju projekta regijskega centra za ravnanje z odpadki Cerod, ki združuje 15 občin Dolenjske, Bele krajine in Posavja.
Na rešitev še čaka tudi medobčinski projekt hidravličnih izboljšav vodovodnega sistema, medtem ko so v okviru zadnje finančne perspektive v drugih občinah izvedli vrsto manjših naložb, od izgradnje in prenov kulturnih domov, šol, otroških vrtcev in podobno, je še povedal Muhič.
Novi 54-članski razvojni svet regije Jugovzhodna Slovenija sestavlja 21 območnih županov ali drugih predstavnikov občin, 21 predstavnikov gospodarska, predstavnik območnega razvojnega partnerstva in predstavniki nevladnih organizacij, medtem ko je stari svet sestavljalo 52 članov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se