Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Vseslovensko srečanje oglarjev


M. Ž.
27. 5. 2012, 10.20
Posodobljeno
11:32
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_7311_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_7311
img_7360_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Kopa v Podturnu je sestavljena iz 12 kubičnih metrov bukovega lesa. (Foto: M. Ž.)
img_7352_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Kopo sta prižgala Marija Markeš, vodja sektorja za podeželje ministrstva za kmetijstvo in okolje (na sliki), in domači župan Jože Muhič.
img_7367_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Seveda brez oglarske malice ni šlo.

V Podturnu pri Dolenjskih Toplicah se je včeraj popoldne s slavnostnim prižigom kope, za katero bosta skrbela Kostja Fink in Vili Novina, začelo 4. vseslovensko srečanje oglarjev. Na obronku roških gozdov se je zbralo okoli petdeset slovenskih oglarjev iz več kot desetih krajev Slovenije, nagovorila pa sta jih domači župan Jože Muhič in slavnostna govornica, vodja sektorja za podeželje ministrstva za kmetijstvo in okolje Marija Markeš, ki sta kopo tudi prižgala.

»Oglarjenje je na eni stani povsem gospodarska dejavnost - izkoriščanje gozda, dodana vrednost in tudi slovenski proizvod za slovenski raženj, na drugi pa tudi veliko veselje, ki ga znajo oglarji vedno znova vtkati v svoje delo. Aktivnost kluba oglarjev je spodbuda tudi za nas in zaveza, da se trudimo podpreti njihove projekte. S tem dejansko naše naravne vire oplemenitimo in jih tudi uspešno lahko prodajamo,« je ob tem poudarila Merkeševa.

V Sloveniji ima oglarstvo prihodnost, ki je sicer odvisna od primerne prodajne možnosti oglja, zagotovo pa veliko priložnost ponuja predvsem turizem, je prepričan Jože Prah, predsednik Kluba oglarjev Slovenije. »Kuhanje oglja in prodaja malce zaostaja za tistim, kolikor je potrebno v to vložiti. Slovensko oglje, ki je kakovostno, je pač malo dražje od ostalih, ki jih uvažamo, ampak jaz verjamem, da nam bo ministrstvo prisluhnilo in lastnikom gozdov in oglarjem pomagalo s kakšnim drugim ukrepom, da bomo lahko premostili ceno, ki ne pokriva vseh stroškov. Če bi oglar kupil drva, bi pokril komaj 59 odstotkov vsega dela, ki ga mora opraviti za eno kopo,« je dejal.

Topliški župan Muhič je zadovoljen in ponosen, da je občina Dolenjske Toplice gostiteljica letošnjega vseslovenskega srečanja, saj nameravajo tradicijo kuhanja oglja negovati tudi v prihodnje z vsakoletnim festivalom oglarjenja. Kot je povedal, so letos iz občinske uprave v uk oglarjem poslali mladega fanta, da se je naučil sestavljati kopo in bo tudi sodeloval pri kuhanju te v Podturnu.

V kulturnem programu so nastopili moški pevski zbor Tonakord, folklorna skupina društva podeželskih žena Dolenjske Toplice in ljudske pevke Rož'ce, za veselo druženje pa je skrbel ansambel Topliška pomlad.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.