Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Na filmskem platnu
Čas branja 3 min.

Papež Frančišek skozi oči filmske industrije


Sara Štrk
26. 4. 2025, 06.00
Posodobljeno
09:07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Papež Frančišek je bil papež, ki je navdihnil največ filmov sodobnega časa. Med njegovim 12-letnim pontifikatom je nastalo več dokumentarnih in igranih filmov, ki so ga prikazovali bodisi kot človeka vere bodisi kot družbenega reformatorja, ki je nagovarjal tako verne kot tudi širše občinstvo.

Carlos Diehz, konklave
Profimedia
Carlos Diehz kot kardinal Benitez v filmu konklave. Njegov lik naj bi navdihnil papež Frančišek.

Papež Frančišek je bil zaradi svojega zavzemanja za revne, migrante, begunce in okolje občudovan, a hkrati tudi večkrat deležen kritik, zlasti s strani konservativnejših krogov. Njegova prizadevanja za večjo podporo skupnosti LGBTQ+ ter poudarjanje socialne pravičnosti so pustila močan pečat tako na Cerkvi kot tudi na širši družbi. Zaradi svoje edinstvene osebnosti in delovanja pa je bil Frančišek tudi navdih za številne filmske upodobitve.

Prvi večji dokumentarec

Eden prvih pomembnih dokumentarcev je bil film Francis: The Pope From the New World (2013), ki ga je producirala hiša Knights of Columbus. Film raziskuje Frančiškovo življenje od njegovih skromnih začetkov v Buenos Airesu do njegovega vzpona na čelo Vatikana. Dokumentarec izpostavlja njegovo delo v domovini, kjer se je zavzemal za socialno pravičnost in preprosto življenje, kar je zaznamovalo tudi njegovo papeževanje.

Papež Frančišek
Profimedia
V filmu Francis: The Pope From the New World lahko gledalci spremljajo njegov vzpon na čelo Vatikana.

Leta 2015 kar dva filma o papežu

Leta 2015 je bil nato premierno predvajan biografski film Papež Frančišek: Pot do svetega sedeža ("Francis: Pray for Me") režiserja Bede Docampa Feijóoja, ki prikazuje Frančiškovo življenje pred izvolitvijo za papeža. Film se tako osredotoča predvsem na njegovo duhovno pot, njegove notranje boje in številne izzive v času vojaške diktature v Argentini. Film prikaže Frančiška kot osebo, ki si prizadeva za spravo in podporo najšibkejšim, kar je kasneje zaznamovalo tudi njegov pontifikat.

Še istega leta je nato luč sveta ugledal tudi italijanski film Call Me Francis, v katerem lahko spremljamo Jorgeja Maria Bergoglia od njegovega duhovniškega poklica pa vse do trenutka, ko prevzame vlogo papeža. Režiser filma Daniele Luchetti pa je ob premieri filma dejal, da se je osredotočil predvsem na Bergogliovo človečnost ter ga poskušal približati gledalcem kot človeka in ne zgolj kot cerkvenega voditelja.

Papež Frančišek
Profimedia
Dokumentarec Pope Francis: A Man of His Word, ki ga je režiral Wim Wenders, ponuja intimni vpogled v papeževe misli in prepričanja, pri čemer Frančišek neposredno nagovarja gledalce.

Dokumentarec, ki je osvojil svet

Med širšo javnostjo je sicer največ pozornosti požel dokumentarec Pope Francis: A Man of His Word (2018), ki ga je režiral Wim Wenders. Film ponuja intimni vpogled v papeževe misli in prepričanja, pri čemer Frančišek neposredno nagovarja gledalce. Govori o svojem razumevanju revščine, ekologije, miru in pravičnosti.

Dokumentarec se je hitro zasidral v srca vernikov, Wenders pa je o sodelovanju s papežem dejal: »Frančišek ni hotel, da bi film slavil njega, temveč sporočilo, ki ga prinaša svetu.«

hopkins pryce dva papeza film netflix.jpeg
Netflix
Anthony Hopkins in Jonathan Pryce kot papeža Bendikt XVI. in Frančišek v filmu Dva papeža.

V njegove čevlje stopil tudi Jonathan Pryce

Frančišek je bil tudi glavni lik v priljubljenem hollywoodskem filmu Dva papeža ("The Two Popes") režiserja Fernanda Meirellesa, v katerem lahko gledalci spremljajo zamišljeno srečanje med papežem Benediktom XVI. (Anthony Hopkins) in bodočim papežem Frančiškom (Jonathan Pryce).

Film raziskuje ideološke razlike med tradicionalizmom in progresivnostjo v Cerkvi, Jonathan Pryce, ki je v filmu upodobil Frančiška pa je dejal, da si vlogo šteje v veliko čast: »Igrati Frančiška je bila čast, saj gre za človeka, ki kljub svoji funkciji ohranja neverjetno človeškost in pristnost. Moj cilj je bil prikazati njegovo notranjo moč in skromnost.«

Film je bil deležen številnih pohval, prejel pa je tudi tri nominacije za oskarje.

Dokumentarec, ki se osredotoča na številne svetovne krize

Dokumentarec Francesco (2021) režiserja Evgenyja Afineevskega se osredotoča na Frančiškovo prizadevanje za reševanje sodobnih svetovnih kriz. Prikazuje njegovo srečanje z begunci ter pogovore z žrtvami spolnih zlorab v Cerkvi. Film poudarja, kako Frančišek vidi Cerkev kot moralno vodilo, ki mora aktivno reševati globalne nepravičnosti.

In Viaggio: The Travels of Pope Francis
Profimedia
Film In Viaggio: The Travels of Pope Francis prikazuje papeževa številna potovanja.

Papež, ki se ni bal govoriti o reformah

In Viaggio: The Travels of Pope Francis (2023) režiserja Gianfranca Rosija prikazuje papeževa številna potovanja, pri čemer se film osredotoča na Frančiškova prizadevanja za približanje vere nevernikom in izključenim skupinam. Rosi je prav tako v dokumentarec vključil tudi prizore, kjer Frančišek naslavlja občutljiva politična vprašanja, kot so migracije in vojne, ter pogumno govori o reformi Cerkve.

Zadnji film: Osebne ambicije in konklave

Lani je bil premierno predvajan gilm Konklave ("Conclave") režiserja Edwarda Bergerja, ki je pritegnil pozornost z zvezdniško zasedbo, ki vključuje Ralph Fiennesa, Stanleyja Tuccija, Johna Lithgowa, Isabello Rossellini, Sergia Castellitta in Carlosa Diehza. Zgodba se osredotoča na skrivnostni proces izvolitve novega papeža po smrti prejšnjega, pri čemer izpostavlja notranje napetosti in politične manevre znotraj Cerkve.

Konklave
Profimedia
Film Konklave je bil premierno predvajan lani, osredotoča pa se na izvolitev novega papeža.

Lik kardinala Beniteza (Carlos Diehz), ki zagovarja odprtost, skrb za socialno pravičnost in reforme, postane v filmu ključen igralec, njegova prisotnost v filmu pa opozarja na vpliv Frančiškovih idej.
Film se je poleg tega poglobil tudi v notranje boje med kardinali – osebne ambicije, vprašanja vesti in politične kalkulacije – pri čemer se napetost proti koncu le še stopnjuje, vse do nepričakovanega zaključka.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.