Živahna sobota v Muzeju na prostem Pleterje



V soboto, 14. junija, smo za obiskovalce pripravili nekaj dodatnih zanimivih aktivnosti. Hkrati sta se odvijala dva celodnevna dogodka, ki sta napovedanim skupinam, naključnim obiskovalcem in družinam popestrila ogled muzeja.
V črni kuhinji Kegljevičeve hiše se je odvijal Dan peke. Ves dan se je mesilo, oblikovalo in peklo v krušni peči. Že ob pogledu na hišo, iz katere se je kadilo, je mnogo obiskovalcev z zanimanjem vstopilo vanjo. Vonj po tistih starih časih, po kruhu v krušni peči, spomin na dom, je mnogim privabil nasmeh na obraz. V črni kuhinji je obiskovalce pozdravila gospodinja, ki jim je na kratko predstavila hišo, življenje takrat in jih povabila k sodelovanju pri ustvarjanju krušnih izdelkov. Obiskovalci so z zanimanjem opazovali postopek priprave in na glas razmišljali o življenju, hrani in ljudeh nekoč. Med pripravo okusne pogače jih je veliko spraševalo o drugačnih vzhajalnih sredstvih, o vrstah kruha ter o tistih malih trikih, zaradi katerih je kruh še boljši. Ni jih malo, ki nas začnejo prepričevati, da bi oni takoj živeli v taki hiši. Skozi pogovor, da tu ni elektrike, ne vode iz vodovoda, ne kopalnice, pa se zamislijo nad ugodjem, ki ga živimo danes. In kaj smo spekli? Kruh z ajdovimi otrobi, nekaj pogač ter skutni kruh. In kateri kruh je najboljši? Mi se držimo reka, da kruha ne naredi moka, ampak roka. In je ljubezen tista, ki da kruhu pravi okus. Po mnenju naših obiskovalcev pa je kruh iz krušne peči res nekaj posebnega.
Na drugem koncu muzeja, v in pred Dobrovoljčevim podom, se je s svojim delom in izdelki predstavila Galerija Kozolec. Razstava podob, maket in slik slovenske hiše, kozolca in čebelnjaka so dobile prostor v 165 let starem lesenem gospodarskem objektu. Obiskovalci so si lahko poleg razstave ogledali tudi delo g. Damjana Popelarja ter se z njim pogovorili o značilnostih slovenske tradicionalne arhitekture.
Medtem so se na travnatem dvorišču otroci skupaj z gospodinjo naučili igro Ali je kaj trden most. Pri zaključnem dejanju vleke so jim na pomoč priskočili še babice in dedki in skupaj so vlekli ter se skupaj veselili zmage. Ob vabilu skrbnika g. Simona Udvanca na ustvarjalno delavnico so vsi skupaj odhiteli pod nadstrešek Baničeve hiše, kjer so se naučili izdelovati petelinčka piskača.
Da je na naši živi domačiji res lepo, so ugotovili mnogi obiskovalci, ki so uživali ob obujanju spominov med lesenimi hiškami, okušanju pogače iz krušne peči in v družbi prijaznih in simpatičnih živali. Zato vas ob tej priložnosti prisrčno vabimo, da nas obiščete tudi v času počitnic skupaj z vašimi najmlajšimi, saj pripravljamo dogodke za otroke in družine, kjer bodo aktivni, ustvarjalni in na svežem zraku v družbi simpatičnih prebivalcev domačije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se