Raziskava NIJZ

Lahko reši življenje: testiranje na bakterijo, ki je glavni povzročitelj raka želodca

P. S.
4. 12. 2024, 12.18
Posodobljeno: 4. 12. 2024, 12.43
Deli članek:

Nacionalni inštitut za javno zdravje in Zdravstveni dom Ljubljana v okviru evropskega projekta TOGAS izvajata pilotno preventivno presejalno testiranje na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori (H. pylori) v starostni skupini 30-34 let. Ta bakterija je glavni povzročitelj raka želodca.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Cilj projekta TOGAS je prispevati k izboljšanju in krepitvi zdravja v Evropski uniji z zmanjšanjem bremena, ki ga povzroča rak želodca, s predlogom presejalnega programa EU za odkrivanje in zdravljenje okužbe s H. pylori kot glavnega povzročitelja raka želodca in s predlogom presejanja na predrakave spremembe sluznice želodca in endoskopskega sledenja teh bolnikov (ta program trenutno ni vključen v Priporočilih Evropskega sveta EU BEeating Cancer Plan).

Rak želodca četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka na svetu

Kot so zapisali na NIJZ, je rak želodca četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka na svetu in peti najpogosteje diagnosticirani rak. Povzroča več kot 1 milijon novih primerov in skoraj 800.000 smrti na leto po vsem svetu. V Evropi je bilo leta 2020 diagnosticiranih 136.000 novih primerov, kar predstavlja 12,8 % vseh primerov na svetu. "Glede na to, da se prebivalstvo tako v svetu kot v Evropi stara, je pričakovati, da bo absolutno število novih primerov še naraščalo. Ključna težava je v pomanjkanju vzpostavljenih programov za zgodnje odkrivanje in preprečevanje bolezni v zahodnih državah. Tako raka želodca običajno odkrijejo šele v napredovali fazi, ko bolniki opravijo preiskave, da bi raziskali s tem povezane simptome. Posledica tega je slaba prognoza in nizka stopnja preživetja," pravijo na NIJZ.

Pravočasno odkritje in zdravljenje okužbe bi pojavnost raka želodca zmanjšala do 63 %

Kot dodajajo, v Evropi ni na voljo učinkovitega načina presejanja za okužbo s H. pylori in tudi ne ugotavljanja raka želodca v zgodnjem stadiju. Pravočasno odkritje okužbe s H. pylori in zdravljenje okužbe bi zmanjšala pojavnost raka želodca do 63 %. "Iskanje predstopenj raka in zgodnjega raka želodca bi bilo možno le z gastroskopskimi kontrolami po starosti 40 let, kar pa se v Evropi ne izvaja." Na podlagi tega so bili za pilotne raziskave projekta TOGAS upoštevani trije glavni pristopi za presejanje za zmanjšanje umrljivosti zaradi raka želodca:

  • Strategija presejanja in zdravljenja H. pylori pri mladi populaciji
  • Ocena nivojev pepsinogenov in serologije za H. pylori ob presejalni kolonoskopiji kot način za odkrivanje predstopenj raka želodca
  • Endoskopija zgornjih prebavil ob presejalnih kolonoskopijah za preprečevanje in zgodnje odkrivanje raka debelega črevesja in danke

Sašo Švigelj
Nacionalni inštitut za javno zdravje

V Sloveniji okužen vsak sedmi testirani

Strategija presejanja in zdravljenja je najučinkovitejši in najcenejši pristop za zmanjšanje umrljivosti zaradi raka želodca. V Sloveniji in še v petih državahEU bodo v ta projekt vključene mlade osebe v starosti 30–34 let. "Najprej bodo preko vzorca krvi ugotovili prisotnost IgG protiteles na bakterijo H. pylori. V primeru pozitivne serologije sledi potrditveni urea dihalni test (UDT). V primeru pozitivnega UDT bo udeležencem ponujena eradikacija terapija H. pylori," so povedali na NIJZ.

V slovensko raziskavo se je do danes odzvalo 2.598 oseb. Dosedanji rezultati kažejo, da je v tej starosti okužen vsak sedmi testirani (13,8 %). Med udeleženci raziskave, pri katerih je bila potrjena okužba, jih je 150 že začelo zdravljenje s kombinacijo zdravil. Zdravljenje je zelo učinkovito in traja 14 dni. NIJZ spodbuja vse vabljene, da se odzovejo in s sodelovanjem v raziskavi zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca in drugih resnih zdravstvenih težav. "Program presejanja na okužbo s Helicobacter pylori in zdravljenja okužbe je znanstveno dokazano učinkovit in cenovno najugodnejši pristop k preprečevanju raka želodca, kar priznavata tudi SAPEA in Evropska komisija. V projektu TOGAS bomo preizkusili izvajanje tega programa v 6 državah članicah EU in skupaj z IARC in drugimi strokovnjaki pripravili mednarodna priporočila za program primarne preventive raka želodca,"pravi prof. dr. Bojan Tepeš, strokovni vodja projekta.

Podatki raziskave v Sloveniji

  • 2.598 ljudi se je odzvalo v raziskavo (tj. z zaključenim spletnim vprašalnikom in podanim soglasjem za sodelovanje)
  • 1.744 jih je opravilo serološko testiranje, od tega 241 pozitivnih (13,8%, vsak sedmi okuženi)
  • 220 sodelujočih z opravljenim urea dihalnim testom (85,5% pozitiven rezultat, 0,9% siva cona in 13,6% negativen)
  • 111 opravljenih kontrolnih urea dihalnih testov pri zdravljenih pacientih (97,3% negativnih)
  • 150 okuženih je začelo terapijo, končalo pa jih je do zdaj 126

Estrada

jasna-jutri-1
Z Jasno in glasno!

Aleksander Pozvek: »Raay je kot avto - strošek, bit pa mora!«

Eminem
Stara 69 let

Umrla je Debbie Nelson, mama raperja Eminema

praznicne-lucke, kranj
Tradicionalno

FOTO: Kranj zažarel v prazničnih lučkah

Charlotte
Talent

Princesa Charlotte in kraljica Elizabeta imata skupnega več kot le zunanjo podobnost

Ansambel bratov Poljanšek z Rudijem Poljanškom v ozadju.
50. letnica

Koncert Veselo v Kamnik – na Veseljaku to nedeljo ob 20.00

svetlana-makarovic, presernova-nagrada
Po četrt stoletja

Foto: Svetlana Makarovič »končno« prejela Prešernovo nagrado

Zanimivosti

odeja, dišeča odeja, sproščanje
Osvežitev doma

S temi nasveti boste pregnali neprijeten vonj z odeje in pregrinjala

2024_11_21_LFT_GM108_Malt_WEB_120-1024x683
Zanimivosti

Slovenske železnice prejele prestižno nagrado ETC, Rail Tourism Awards 2024

jezus
Kristijani ali judi?

Kdo so mesijanski judje, pripadniki vsega pol stoletja starega gibanja

dunaj, slovenske-železnice, praznična-mesta
Zanimivosti

Najlepši praznični izleti z vlakom

sušilna stroj, pralni stroj
Sušilni stroj

Previdno s sušenjem čipkastega perila in športne opreme

spomin, pozabljivost, demenca
Hujšamo

Dieta z zimsko hrano, ki izboljša razpoloženje in zašili sive celice