Če zjutraj komaj zlezete iz postelje, čez dan zehate in si, ko segate že po peti skodelici kave, želite, da bi vam srce utripalo z več moči, je dobro pri zdravniku preveriti, kaj se dogaja z vašim krvnim tlakom. Včasih so lahko namreč v ozadju bolezni, denimo motnje spanja, bolezni presnove ali zmanjšano delovanje žleze ščitnice.
Pod 115 pri moških in pod 100 pri ženskah so vrednosti, ki opredeljujejo nizek krvni tlak.
Krvni tlak ugotavljamo z dvema vrednostma – sistoličnim in diastoličnim tlakom, denimo 120/80, oziroma z močjo, s katero srce požene kri po žilah, in z močjo, s katero pride kri nazaj v srce. Odločilna je prva, višja številka. Če je ta pri moških pod 115 in pri ženskah pod 100, je krvni tlak nizek.
Pogostejši je pri ženskah
K nizkemu krvnemu tlaku so nagnjene predvsem visokorasle, vitke ženske. Pri njih so mišice in vezivna tkiva slabše razviti in tudi zaradi tega tlak v ožilju pada. Nizek tlak tudi pogosteje prizadene starejše ljudi, preprosto zato, ker njihov krvni obtok ni več dovolj obremenjen.
Nizek krvni tlak imajo tudi nosečnice, menda kar vsaka tretja, saj se v nosečnosti spremeni celotno delovanje ženskega organizma, kar pa, če so vrednosti pod 90/60, ni dobro niti za plod niti za žensko. Maternica je namreč slabše prekrvljena in plod dobi manj kisika, zato je tveganje za prezgodnji porod in splav večje.
Ginekologi svetujejo več sprehodov oziroma lahkotnega športa, zdravil pa običajno ne. Moški imajo, nasprotno, po navadi močnejše mišičje, ki pritiska na krvne žile. Zato imajo tudi pogosteje zvišan krvni tlak.
Učinek bele halje
Pogosto se zgodi, da zdravnik v ambulanti nameri višji tlak, kot je sicer značilen za nas, saj smo v ordinaciji vznemirjeni. Če ste glede teh meritev v dvomih, kupite merilnik krvnega tlaka in si tlak pogosteje merite doma. Upoštevajte, da čez dan niha; opoldne je denimo nižji kot zjutraj.
Je nizek krvni tlak nevaren?
Marsikateri zdravnik prenizkega krvnega tlaka ne jemlje dovolj resno, ker nas ne ogroža tako kot visok, ki je sprožilec mnogih srčno-žilnih bolezni. In vendar lahko tudi prvi sproži možgansko kap, saj kri ni dovolj »pretočna«, ker jo srce po žilah potiska s premajhno močjo. To pa ustvarja bližnjico za krvne strdke. Možgani poleg tega dobijo premalo krvi in kisika. Tako lahko ob prenizkem tlaku omedlimo, pademo in se poškodujemo. Zlomi kosti ob padcu, zlasti pri starejših, zaradi prenizkega krvnega tlaka niso redkost.
Nekatere študije kažejo, da nizek krvni tlak lahko povzročajo tudi krčne žile. Kadar so vene razširjene, lahko v njih zastane do pol litra krvi, ki je potem primanjkuje krvnemu obtoku, to pa znižuje tlak.
Zvišajte prenizek tlak
Če imate naravno nizek krvni tlak, se ne bo zvišal sam po sebi, prav nasprotno, ob staranju se lahko le še znižuje. Najbolj pomaga terapija, ki je sestavljena iz več korakov. Najprej aktivirajte telo, ukvarjajte se s športom. Zelo primerni so plavanje, kolesarjenje, tenis in tek. Zadostuje pol ure na dan. Uporabljajte stopnice namesto dvigal.
Prhajte se izmenično z vročo in mrzlo vodo; pomembno je, da zaključite z mrzlo, in temeljito se zbrišite s frotirko. V jesensko-zimskem času pojdite vsaj enkrat v savno. Telovadite pri odprtem oknu, zjutraj pa si privoščite pravo kavo ali čaj. Oba napitka pospešita srčni utrip in tako dvigneta krvni tlak, vendar nikar ne popijte več kot pet skodelic na dan, sicer bi tvegali zvišanje holesterola v krvi. Popijte obilo tekočine, najbolje navadne vode.
S soljo ne pretiravajte
Zdravnik lahko predpiše zdravila, vendar le v skrajnih primerih, ko človek zaradi nizkega krvnega tlaka še komaj zdrži na nogah. Alkohol oziroma kozarček penine vam ne bo pomagal, žile se vam bodo sicer razširile, a le začasno, potem pa bo tlak le še nižji.
Tudi sol lahko nekoliko pomaga, veže namreč vodo v telesu. Deset gramov soli zadrži v telesu skoraj liter vode, zato se krvni tlak občutno zviša. A vsekakor ne pretiravajte. Dovolj je, da juho dosolite s ščepom soli, s kaj več bi le obremenili ledvice in tako preprečili odvajanje strupov iz telesa, to pa vodi v druge zdravstvene zaplete. Soli je še posebno veliko v predelanih mesnih izdelkih in sirih ter vsej drugi predelani hrani; uživajte jo zmerno, četudi je vaš tlak nizek.